Handbalistele pregătite de Gheorghe Covaciu au fost aproape să obţină primul punct din acest sezon, dar au pierdut dramatic, cu 23-22, partida cu HCM Roman, în urma unui gol încasat cu două secunde înainte de final. Partida a fost una foarte echilibrată, aşa cum era de aşteptat, şi egalitatea din teren era să fie consemnată şi pe tabelă, la finalul jocului. Nu a fost aşa, însă. Mai erau 46 de secunde când Roman a restabilit egalitatea din cea de-a 9-a lovitură de pedeapsă transformată la rând, dar urma un atac al vizitatoarelor, în inferioritate numerică. S-a făcut fault la „9 metri”, Ana Gherman a fost eliminată uşor pentru că nu ar fi respectat distanţa la executarea loviturii şi, cu două secunde înainte de final, Jasna Toskovic, cea mai înaltă jucătoare de pe teren, şi-a făcut paşii de aruncare şi a tras, înscriind în dreapta Elenei Şerban.

De remarcat, însă, faptul că şi de această dat CSM Ploieşti a condus la pauză (11-10), aşa cum s-a întâmplat şi în prima partidă jucată acasă, când ploieştencele au condus la pauză pe Corona Braşov. Din păcate, ambele jocuri au fost pierdute, repreizeşe secunde fiind unele cu probleme pentru CSM.