Preşedintele PNL Bucureşti, Cristian Buşoi, a fost validat, luni, în funcţia de secretar general interimar al partidului, cu majoritate de voturi, de către Biroul Politic Naţional (BPN), după ce contracandidatul său la această funcţie, senatorul Iulian Dumitrescu, şi-a retras candidatura.
Cristian Buşoi a fost desemnat secretar general interimar al PNL cu majoritate de voturi, membrii BPN validând practic decizia luată anterior de către liderii vechiului PNL. Au fost înregistrate două voturi împotrivă şi nouă abţineri.
Buşoi va ocupa funcţia de secretar general al PNL până la congresul din vară al partidului, când va fi aleasă o nouă conducere centrală a formaţiunii.
El le-a spus colegilor săi liberali că va pune pe planul doi activitatea din Parlamentul European şi va sta mai mult în Bucureşti, pentru a se putea concentra pe noua funcţie încredinţată de conducerea partidului.
Principalele responsabilităţi ale lui Buşoi în funcţia de secretar general interimar vor fi organizarea alegerilor interne în partid şi mobilizarea partidului în eventualitatea organizării referendumului anunţat de preşedintele Klaus Iohannis privind justiţia.
Cristian Buşoi a promis în şedinţa BPN că nu va candida pentru funcţia de secretar general la congresul din vară al partidului, deoarece vrea să se concentreze pe alegerile locale din 2020 pentru Primăria Generală.
În urma dezbaterilor din cadrul BPN, senatorul Iulian Dumitrescu, cel care fusese agreat duminică de către majoritatea liderilor judeţeni ai vechiului PNL pentru a prelua funcţia de secretar general inerimar, şi-a retras candidatura. Totuşi, el le-a reproşat unora dintre liderii partidului său că s-au întâlnit pe ascuns pentru a-l impune pe Buşoi în funcţia de secretar general adjunct, potrivit unor surse liberale.
Liderii vechiului PNL au avut, luni dimineaţă, înaintea şedinţei BPN, o reuniune informală în care au decis să îl desemneze pe Cristian Buşoi în funcţia de secretar general interimar al partidului.
Din 27 de lideri prezenţi, 25 au votat în favoarea desemnării lui Cristian Buşoi.
Înţelegerea în cadrul partidului este ca funcţia de secretar general să revină vechiului PNL până la congres.
Lideri ai PNL s-au întâlnit şi duminică într-o reuniune informală pentru a discuta cine va ocupa funcţia de secretar general al partidului.
Postul de secretar general al PNL a rămas vacantă după ce, în urmă cu o săptămână, Marian Petrache a anunţat că demisionează din toate funcţiile pe care le are în partid, incluzând-o şi pe cea de secretar general interimar. Decizia lui a venit după ce procurorii DNA l-au pus sub acuzare pentru luare de mită şi şantaj.
Senatorul Dumitrescu învins de Cristi Buşoi, în lupta pentru postul de secretar general interimar al PNL
27 februarie 2017
- citeşte totul despre:
- cristian busoi,
- iulian dumitrescu,
- secretar general,
- pnl,
- bpn,
- congres,
- liberali





Din aceeaşi categorie:
Iliescu: CIA a avut un centru în România. Am aprobat o cerere privind locaţia
(23 aprilie 2015)
273 vizualizări
Salariu de parlamentar european: 100.000 de euro pe an!
(26 aprilie 2014)
132 vizualizări
Preşedintele AEP susţine reducerea numărului de semnături necesare pentru depunerea candidaturilor la orice tip de alegeri
(26 septembrie 2019)
57 vizualizări
Dragoş Gunia şi Andrei Volosevici prezentaţi ca membrii ai PMP
(31 ianuarie 2014 - Cristina IANCU)
1599 vizualizări
Iohannis: Vreau mai puţină gălăgie şi mai multă sobrietate
(27 iulie 2014)
322 vizualizări
Sesiunea parlamentară extraordinară pentru Codul Fiscal s-a ANULAT
(24 august 2015)
384 vizualizări
Fenichiu candidează independent şi acuză: PNL Prahova condus de o grupare mafiotă!
(30 octombrie 2015 - Cristina IANCU)
399 vizualizări
Ce urmează după căderea Guvernului Cîţu. O nouă criză politică în România
(6 octombrie 2021)
18 vizualizări
CC decide cu privire la constituţionalitatea articolului în baza căruia este judecat Iohannis
(4 noiembrie 2014)
195 vizualizări
Desi cazurile de infectare cu coronavirus sunt in crestere, guvernul planuieste alegerile locale !
(20 iunie 2020)
504 vizualizări
Udrea:PMP vrea să obţină scor cu două cifre la europarlamentare
(2 februarie 2014)
129 vizualizări
Udrea: George Maior mi-a spus despre fotografiile de la Paris, înainte ca ele să devină publice
(8 februarie 2015)
238 vizualizări
PSD- primele date oficiale din numărătoarea paralelă a voturilor
(2 noiembrie 2014)
93 vizualizări
Călin Popescu-Tăriceanu, ales preşedinte al Senatului
(10 martie 2014)
59 vizualizări
Deputatul liberal Mircea Roşca scapă de arestul la domiciliu şi intră sub control judiciar
(14 aprilie 2015)
383 vizualizări
Fostul senator Sorin Chivu, numit secretar general adjunct la MapN
(19 august 2013 - Cristina IANCU)
600 vizualizări
Iohannis, despre relocarea la Bucureşti a Agenţiei Europene a Medicamentului: Guvernul să-şi facă temele mai bine
(30 aprilie 2017)
42 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole