Ministerul Afacerilor Interne a deschis o linie telefonică pentru rudele celor care se aflau în clubul Bamboo la momentul izbucnirii incendiului.
”La nivelul Ministerului Afacerilor Interne, s-a activat o linie telefonică - 021 206.40.50, unde rudele celor care s-au aflat în clubul Bamboo pot suna pentru a obţine informaţii despre persoanele transportate la spital. De asemenea, oricine deţine informaţii relevante despre alte posibile victime sau legate de izbucnirea incendiului pot suna la numărul respectiv de telefon”, a comunicat Ministerul de Interne.
Ultimele informaţii transmise de reprezentanţii Inspectoratuli pentru Situaţii de Urgenţă arată că în urma incendiului 36 de persoane au fost transportate la spitale cu ambulanţe SMURD şi ale Serviciului de Ambulanţă Bucureşti-Ilfov, iar unele victime au ajuns cu mijloace proprii la unităţile medicale. Dintre acestea, 11 au rămas în unităţile spitaliceşti pentru investigaţii.
Cele mai multe persoane - 16 - au fost transportate la Spitalul Floreasca, una fiind în stare gravă, intubată, după ce s-a intoxicat cu fum. La acest spital au rămas internate trei persoane.
Celelalte victime au fost duse şi la spitalele Universitar, Pantelimon, Colentina şi Elias, iar la acest moment au rămas internate trei persoane la Pantelimon, una la Colentina şi patru la Elias, care nu sunt în stare gravă, potrivit celor mai recente date comunicate de ISU.
Coordonatorul SMURD Bucureşti, Bogdan Opriţa, a declarat că în urma incendiului medicii au acordat primul ajutor în cazul a aproape 50 de persoane care fie erau intoxicate cu fum, fie suferiseră hipotermie.
De asemenea, două dintre victimele care au fost transportate la Spitalul Floreasca au fracturi după ce au sărit de la etaj pentru a se salva. Bogdan Opriţa a mai spus că nu există victime cu arsuri.
La acest moment, incendiul de la clubul Bamboo este controlat, iar prompierii acţionează pentru lichidarea ultimelor focare, a declarat secretarul de stat Raed Arafat, aflat la faţa locului.
El a precizat însă că la acest moment nu se poate preciza dacă nu au fost prinse victime în interior, iar echipele de intervenţie nu pot intra deocamdată pentru a verifica zona. ”Am făcut o vizită de inspecţie pe toată zona, situaţia e sub control, clădirea e prăbuşită. Mai sunt focare, dar putem spune că incendiul e sub control”, a afirmat Arafat.
Clădirea clubului Bamboo s-a prăbuşit în totalitate, incendiul afectând o suprafaţă de 2.500-3.000 de metri pătraţi.
Pompierii au precizat că au mai rămas elemente de construcţie care însă nu prezintă siguranţă pentru intrarea echipelor de salvare, astfel că se acţionează din exterior.
MAI a deschis o linie telefonică pentru rudele celor care se aflau în clubul Bamboo
21 ianuarie 2017

Din aceeaşi categorie:
MApN: Cinci studenţi ai Academiei Tehnice Militare, răniţi de declanşarea unui dispozitiv pirotehnic
(27 ianuarie 2017)
52 vizualizări
Piloţii Lufthansa rămân la sol
(29 septembrie 2014)
47 vizualizări
Dan Andronic, audiat la DNA
(29 iulie 2015)
33 vizualizări
Mubarak va fi rejudecat în cazul uciderii protestatarilor din 2011
(4 iunie 2015)
29 vizualizări
Prahova: Trei răniţi, între care un copil, într-un accident produs pe un drum judeţean
(10 iunie 2017)
224 vizualizări
Percheziţii DNA la Consiliul Judeţean Brăila şi la locuinţa preşedintelui CJ
(7 august 2014)
35 vizualizări
Rusia vrea să trimită bombardiere strategice la graniţele SUA
(13 noiembrie 2014)
41 vizualizări
Meteorologii au emis cod galben de inundaţii
(14 august 2017)
27 vizualizări
Statul Islamic recrutează forţat copii pentru a înlocui soldaţii morţi
(5 decembrie 2015)
52 vizualizări
Timiş: 29 de cetăţeni afgani şi un pakistanez, prinşi de poliţiştii de frontieră când încercau să intre ilegal în ţară
(12 septembrie 2016)
31 vizualizări
Breazu ar fi intermediat o mită de 300.000 de lei pentru Elena Udrea
(11 februarie 2015)
55 vizualizări
SUA au livrat Israelului primele avioane F-35
(12 decembrie 2016)
28 vizualizări
Alte cutremure, mai puternice, la Izvoarele
(4 octombrie 2013)
30 vizualizări
Actorul Bob Hoskins a murit la vârsta de 71 de ani
(30 aprilie 2014)
35 vizualizări
Dumitru Bucşaru, fostul patron al echipei Unirea Urziceni, reţinut pentru 24 de ore
(6 martie 2015)
153 vizualizări
Gigi Becali s-a întors la Penitenciarul Poarta Albă
(13 mai 2014)
59 vizualizări
Premieră în istoria Loteriei române: a anulat două extrageri la Loto 6/49
(4 ianuarie 2015)
68 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole