Senatorii au aprobat, miercuri, proiectul de lege pentru modificarea Codului Muncii, iniţiat de deputatul UDMR Szabo Odon, care prevede că Vinerea Mare – ultima zi de vineri înaintea Paştelui – să fie sărbătoare legală şi nelucrătoare.
„Iniţiativa legislativă prevede stabilirea zilei de Vinerea Mare ca sărbătoare legală, nelucrătoare. Vinerea Mare sau Vinerea Patimilor este ultima zi de vineri înaintea Paştelui şi, astfel, ultima vineri din Postul Mare. Vinerea Mare în Europa este zi legală de sărbătoare în 16 ţări dintre cele 28 ale Uniunii Europene. În România, Codul muncii prevede 14 zile de sărbători legale, mai puţine faţă de alte ţări din Uniunea Europeană, de exemplu Belgia, Lituania sau Cipru, care au 16 – 17 zile de sărbătoare legală. Şi în România ar trebui introdusă Vinerea Mare ca zi de sărbătoare legală, fiind unul dintre cele mai semnificative evenimente religioase dintr-un an”, se arată în expunerea de motive semnată de deputatul UDMR Szabo Odon.
Propunerea legislativă a fost adoptată de Senat, în calitate de primă Cameră sesizată, cu 86 voturi favorabile, unul împotrivă şi o abţinere.
Iniţial, proiectul legislativ nu se afla pe ordinea de zi, fiind introdus la solicitarea liderului senatorilor UDMR, Cseke Attila. De asemenea, deşi legile organice sunt votate lunea, la solicitarea lui Cseke Attila, aceasta a fost aprobată în şedinţa de miercuri.
Potrivit Codului Muncii, în prezent sunt 14 zile zile de sărbătoare legală şi nelucrătoare. Acestea sunt:
– 1 şi 2 ianuarie;
– 24 ianuarie – Ziua Unirii Principatelor Române;
– prima şi a doua zi de Paşti;
– 1 mai;
– 1 iunie;
– prima şi a doua zi de Rusalii;
– Adormirea Maicii Domnului;
– 30 noiembrie – Sfântul Apostol Andrei, cel Întâi chemat, Ocrotitorul României;
– 1 decembrie;
– prima şi a doua zi de Crăciun;
– două zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.
Încă o zi liberă pentru români
22 februarie 2018
- citeşte totul despre:
- senatori,
- paste,
- vineri,
- liber,
- sarbatoare

Din aceeaşi categorie:
Medic de gardă bătut de un pacient furios
(31 mai 2019)
396 vizualizări
Elevii români au obţinut şase medalii la Olimpiada Internaţională de Ştiinţe pentru juniori
(12 decembrie 2014)
175 vizualizări
Cioban transportat la Târgu Mureş cu un elicopter SMURD după ce a fost atacat de un urs în Retezat
(16 iulie 2017)
60 vizualizări
Mamele pot apela Telefonul Copilului pentru sfaturi privind nevoile şi îngrijirea nou-născutului
(13 septembrie 2014)
135 vizualizări
Protecţia Consumatorilor, amendă uriaşă pentru CFR Călători după sute de reclamaţii. Au fost vizate condiţiile de transport şi din gări
(19 februarie 2020)
176 vizualizări
Lucrările de cadastru general din Programul Naţional de Cadastru şi Carte Funciară 2015-2023 încep în primele 63 de comune
(12 noiembrie 2015)
825 vizualizări
Curtea Constituţională repune pe rol, joi, dosarul privind recunoaşterea căsătoriilor gay încheiate în străinătate
(27 octombrie 2016)
233 vizualizări
Corina Creţu: Susţin vaccinarea obligatorie a copiilor; şi cele mai avansate state din UE au introdus obligativitatea
(10 mai 2017)
375 vizualizări
Care sunt subiectele la Evaluarea Naţională
(19 iunie 2017)
481 vizualizări
Câţi bani cer DNA şi DIICOT ca să facă singure interceptările
(10 martie 2016)
421 vizualizări
Elevii nu vor mai fi obligaţi să facă de serviciu pe şcoală sau să poarte uniformă.Pe durata orelor nu mai au acces la telefoane
(10 ianuarie 2018)
765 vizualizări
Argint pentru un ploieştean la Olimpiada Internaţională de Ştiinţe ale Pământului
(29 septembrie 2014)
66 vizualizări
Tudor Chiuraiu s-a autosuspendat din PNL
(13 ianuarie 2015)
64 vizualizări
Castrarea chimică a pedofililor, propusă din nou în Parlament
(22 ianuarie 2018)
73 vizualizări
Este oficial: de azi ne putem trezi cu amenzi uriaşe direct de la poliţişti sau jandarmi!
(29 octombrie 2019)
270 vizualizări
Probleme GRAVE în Bucureşti: Se surpă terenul în Cotroceni. Zeci de persoane evacuate
(13 decembrie 2015)
333 vizualizări
Hoţii de lemn vor fi urmăriţi prin satelit
(10 decembrie 2016)
93 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole