Reprezentanţii Regiei Autonome de Transport Bucureşti au anunţat luni că instituţia intenţionează să atragă aproximativ 200 de milioane de euro din fonduri europene, pentru achiziţia de tramvaie şi autobuze electrice în Capitală.
„Există în programul de finanţare europeană 2014 -2020 un capitol de reducere a emisiilor de carbon în oraşe, iar noi avem dreptul să depunem proiecte cu o finanţare de până la 200 de milioane de euro. Ca atare, până în luna martie 2018, vom finaliza mai multe serii de proiecte pe care le vom depune pentru finanţare din bugetul european. Vom merge cu nişte achiziţii de tramvaie, autobuze şi troleibuze electrice”, a declarat luni, în cadrul unei conferinţe de presă, Speranţa Cliseru, administrator provizoriu în Consiliul de Administraţie al Regiei Autonome de Transport Bucureşti (RATB).
Potrivit acesteia, RATB intenţionează să modernizeze şi infrastructura tramvaielor, tot din bani europeni.
„Trebuie modificată şi infrastructura tramvaielor, pentru că tramvaiele electrice presupun un sistem de rulare diferit. De asemenea, şi în ceea ce priveşte infrastructura pentru troleibuze electrice trebuie să facem anumite modificări. Va fi o schimbare majoră în structura transportului public în următorii ani, mai ales acolo unde avem monumente istorice vrem să avem numai transport electric, pentru a limita poluarea. De asemenea, în următorii ani, vrem ca măcar în centrul oraşului să circule numai autobuze sau tramvaie electrice, aşa cum este în marile capitale europene”, a mai declarat reprezentantul RATB.
RATB vrea să cumpere tramvaie şi troleibuze electrice din bani europeni
31 octombrie 2017



Adăugaţi un comentariu:
Folosind un cont de facebook:
sau folosind formularul următor:
Nume:
Email:
Comentariul:
Din aceeaşi categorie:
Primul drapel regional, la Vrancea ?
(2 decembrie 2013)
67 vizualizări
România a anunţat oficial când va renunţa la leu
(7 mai 2014)
137 vizualizări
Dr. Popovici: În jurul datei de 23 august, am putea avea 800 de noi infecţii pe zi
(6 iulie 2020)
94 vizualizări
Cum să scăpaţi de amendă dacă ieşiţi din casă. Declaraţia pe propria răspundere, pe telefon! Ghid de utilizare
(3 aprilie 2020)
129 vizualizări
Guvernul a adoptat proiect de lege privind graţierea. Modificarea codurilor penale, adoptată prin Ordonanţă de Urgenţă
(31 ianuarie 2017)
397 vizualizări
România ar putea cumpăra avioane de ultimă generaţie F-35
(30 septembrie 2016)
183 vizualizări
Dialog incredibil intre un politist si o persoana controlata pentru alcoolemie la volan !
(3 iulie 2019)
283 vizualizări
O nouă metodă prin care pot fi concediaţi angajaţii din România
(17 aprilie 2017)
490 vizualizări
Gigi Becali vrea la...facultate
(13 iulie 2013 - Cristina IANCU)
121 vizualizări
Cod galben de vreme severă imediată în judeţele Argeş, Dâmboviţa şi Prahova - ceaţă ce determină reducerea vizibilităţii local sub 200 m şi izolat sub 50 m
(21 ianuarie 2019)
22 vizualizări
Un medic legist german condamna panica generalizata : cei autopsiati de COVID-19 oricum ar fi murit în decursul unui an !
(17 aprilie 2020)
1080 vizualizări
Amenzi de 60.000 de lei pentru trei şoferi care au intrat cu maşinile pe plajele din Mamaia, Năvodari şi Vama Veche
(3 mai 2016)
108 vizualizări
Sfinţii Mihail şi Gavriil, ocrotitorii jandarmilor, sărbătoriţi de ortodocşi
(8 noiembrie 2014)
65 vizualizări
Minivacanţă de ziua micii Uniri pentru bugetari: Şi 23 ianuarie a fost declarată zi liberă de către Guvern
(18 ianuarie 2017)
126 vizualizări
Se strânge laţul la gâtul lui Liviu Dragnea
(1 martie 2014)
474 vizualizări
Salariaţii vor avea dreptul de a alege ora la care îşi încep şi îşi termină programul de lucru
(6 februarie 2020)
401 vizualizări
Percheziţii la firme din domeniul agricol, al construcţiilor şi al comerţului, într-un caz de evaziune cu un prejudiciu de 5 mil. euro
(9 martie 2017)
395 vizualizări

Românii sunt superstiţioşi prin natura lor, iar de-a lungul timpului s-au transmis

Orice dietă sănătoasă este și o dietă variată, însă sunt anumite alimente care

Cunoscută pentru criptarea mesajelor end-to-end și structura independentă ca
- Dragă, ne jucăm şi noi de-a doctorul?
- Ăla de stat sau ăla privat?
- Ce contează? Care e diferenţa?
- Păi, dacă e ăla de stat, îti fac programare peste o lună. Dacă e ăla privat te costă 150 de euro.



„Ne jucăm de-a eroii pentru că suntem laşi; şi de-a sfinţii pentru că suntem răi. Ne jucăm de-a asasinii pentru că murim de dorinţa de-a ne omorî aproapele. Ne jucăm fiindcă ne-am născut mincinoşi.” — Jean-Paul Sartre
Curs valutar
25 ianuarie 2021

EURO = 4.8744 RON


USD = 4.0105 RON


GBP = 5.4892 RON

Top articole
-
FOTO/VIDEO Incendiu la Strejnicu. A ars acoperişul unei case! O femeie scoasă din flăcări!
Publicat la data de 20 ianuarie 2021
-
Nunţile şi botezurile vor fi INTERZISE în continuare
Publicat la data de 23 ianuarie 2021
-
Patru fotbalişti şi preşedintele clubului au murit într-o nouă tragedie aviatică!
Publicat la data de 24 ianuarie 2021
-
Incendiu violent in Ploiesti! Ard doua locuinte!
Publicat la data de 23 ianuarie 2021
-
Şansă pentru Petrolul! Gloria Buzău se desfiinţează!
Publicat la data de 18 ianuarie 2021
-
Noi masuri de protectie impotriva COVID-19 in Ploiesti!
Publicat la data de 25 ianuarie 2021
-
Ce a descoperit Streinu-Cercel în sângele celor vaccinaţi anti-covid-19
Publicat la data de 17 ianuarie 2021
-
Persoanele care se vaccinează şi intră în contact cu un pacient cu COVID-19 nu vor mai sta în carantină
Publicat la data de 13 ianuarie 2021
-
Hoaţă, prinsă de poliţişti în timp ce vindea bunurile furate dintr-o locuinţă din Ploieşti
Publicat la data de 21 ianuarie 2021
-
Percheziţii în Prahova, într-un dosar privind furtul de energie electrică. Ancheta vizează şi funcţionari publici
Publicat la data de 18 ianuarie 2021