Situaţie absurdă la căminul de bătrâni din localitatea Bălceşti, judeţul Vâlcea: angajaţii nu au mai fost plătiţi de 9 luni, iar bătrânii internaţi acolo au fost mutaţi la alte centre de îngrijire.
Deşi directorul a cerut închiderea azilului, ca să nu se mai adune alte datorii, consilierii locali nu au vrut să voteze hotărârea de desfiinţare. În acest fel, deşi nu mai au activitate, angajaţii sunt nevoiţi să vină zilnic la program şi să asigure şi gărzile de noapte.
Căminul din Bălceşti adăpostea până la sfârşitul săptămânii trecute 26 de bătrâni. Toţi au fost mutaţi, iar clădirea a rămas pustie. Deşi nu mai au pacienţi şi nu mai sunt plătiţi de la începutul anului, miercuri în cămin se aflau la lucru un paznic, bucătăreasa, o infirmieră şi o asistentă, conform graficului normal de lucru.
Mariana Bălăşescu, bucătăreasa:“Neavând beneficiari venim să păzim zidurile goale. (...) Chiar suntem într-o situaţie disperată, nu ştim ce e de făcut ca să putem măcar să ne recuperăm banii pe lunile lucrate, pe lunile muncite în perioada în care am avut aici bătrâni.”
Maria Valeanu, infirmiera: “Nu am mai primit banii din luna februarie, beneficiarii I-au trimis la alte centre şi noi stăm şi aşteptăm.”
Datoriile sunt de 540.000 de lei, bani pe care primăria nu îi are. Banii reprezintă plata salariilor, dar şi restanţele către furnizorii de utilităţi, hrană şi medicamente. Din cauza acestei datorii, conturile primăriei sunt acum blocate.
Constantin Aleca, primarul oraşului Bălceşti: “S-a supus la vot (...) înainte de a se vota, consilierii partidului social democrat au părăsit sală. Deci ei au solicitat amendamentul cu plata datoriilor către cămin şi tot dumnealor au şi părăsite sală. Vă daţi seama că nu s-au gândit nicio clipă la salariaţi. Acum este o perioadă incertă, oamenii o să vină la serviciu, dar nu ştiu cum o să fie retribuiţi.”
Marian Geica, directorul căminului de bătrâni Bălceşti: “La ora asta suntem 25 de angajaţi şi nu mai avem obietul muncii. Şi juridic nu pot nici să îi concediez, pentru că nu am hotărârea de consiliu local prin care am fost înfiinţaţi, nu am hotatraea de desfiinţare. Pentru plata salriilor de acum încolo, neavând obiectul muncii, nu văd cum să îi platesc pentru că nu prestează o muncă.”
Inaugurat în 2011, centrul din Bălceşti a fost finanţat 4 ani de Ministerul Muncii, apoi a ajuns în subordinea primăriei, care nu a mai avut bani pentru el. Consiliul judeţean Vâlcea s-a oferit să preia întreaga unitate, dar primarul localităţii s-a opus vehement.
Angajaţii care vin la muncă fără să fie plătiţi de 9 luni
12 octombrie 2017
(722 vizualizări)
Din aceeaşi categorie:
Alertă! De azi, produsul va fi retras de pe piaţă: Pericol de incendiu! Mare atenţie dacă l-aţi cumpărat
(9 ianuarie 2020)
211 vizualizări
Rovana Plumb: Indemnizaţiile persoanelor cu dizabilităţi vor creşte cu 16%
(4 decembrie 2014)
80 vizualizări
Tanczos Barna, ministrul Mediului: Am propus un punct zero, ca de acum înainte, în blocurile noi să nu mai punem centrale individuale
(24 noiembrie 2021)
38 vizualizări
Toate locurile de joacă din Constanţa vor fi demolate
(26 septembrie 2017)
562 vizualizări
Preşedintele elevilor din România vrea să dea în judecată Ministerul Educaţiei
(17 iulie 2016)
143 vizualizări
Angajatorii vă pot da afară dacă încălcaţi legea antifumat la serviciu!
(16 martie 2016)
74 vizualizări
România şi Rusia s-au înţeles: Soldaţii români căzuţi la Stalingrad vor avea, după 72 de ani, un cimitir şi un monument
(28 septembrie 2015)
317 vizualizări
Guvern: Procedura adopţiilor se simplifică. Va fi introdus concediul de acomodare, plătit cu 3.300 lei
(17 septembrie 2015)
440 vizualizări
AVERTIZARE METEO. S-a dat cod PORTOCALIU de fenomene periculoase: NINSORI viscolite şi ploi
(4 februarie 2020)
321 vizualizări
Premierul Florin Cîţu a revocat ordinul privind modificarea indicatorilor pentru stabilirea carantinei / Decizia, publicată în Monitorul Oficial
(15 aprilie 2021)
61 vizualizări
Au început înscrierile pentru cea de a doua sesiune a Bacalaureatului
(15 iulie 2013 - Cristina IANCU)
64 vizualizări
Un nou record în România – 1.284 cazuri noi de persoane infectate cu COVID-19!
(25 iulie 2020)
140 vizualizări
Trei ofiţeri de poliţie rutieră, trimişi în judecată, alături de alte 18 persoane, pentru fapte de corupţie
(14 martie 2016)
189 vizualizări
Avem 17 judeţe fără medici hematologi, iar în alte 14 există câte un medic
(18 aprilie 2014)
74 vizualizări
641 noi cazuri de îmbolnăvire cu COVID-19, in Romania
(15 iulie 2020)
191 vizualizări
SUBIECTE BACALAUREAT 2017- istorie
(28 iunie 2017)
120 vizualizări
Consiliul Naţional al Elevilor avertizează: Trebuie să ne pregătim pentru aplicarea scenariului roşu în toată ţara
(8 octombrie 2020)
291 vizualizări
MENIUL de REVELION în lume: ce alimente aduc noroc în Anul Nou
Mai toate mâncărurile „tradiţionale” pentru noaptea dintre ani sunt gândite în raport
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Dacă ai jucat vreodată un slot și te-ai întrebat „Ce caută lămâia asta aici?”, nu
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!
A luat foc internetul, au navalit deontologii, au explodat opiniile. Cazul Gheboasa, la mare concurenta cu fata ucisa in Mangalia care avea initial 12 ani si fusese violata, iar apoi 18 si ucisa de colega de camera In fapt, un produs al gradului de cultura aferent unor concetateni, domnul cu pricina a fost lasat sa evolueze intr-o siluire a...
Conflictele dintre Roberta Anastase şi Andrei Volosevici sunt vechi. Certurile dintre ei durează mult şi foarte greu vreun cunoscut reuşeşte să îi facă să comunice din nou. Rezultatul alegerilor interne de la PNL Ploieşti este încă o dovadă a faptului că liberalii au dorit să îi dea o lecţie lui Volosevici, arâtându-i voalat că nu este pe...
Prin 1951 Brâncusi a dorit să lase mostenire României 200 de lucrări si atelierul său parizian. Statul român a respins oferta. A fost o sedinţă si s-a decis că Brâncusi nu poate fi considerat un creator în sculptură pentru că "speculează prin mijloace bizare gusturile morbide ale societăţii burgheze". Cei care au hotărât asta au fost...
„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
6 martie 2026

EURO = 5.0941 RON


USD = 4.3981 RON


GBP = 5.8664 RON

Top articole
-
La ATAC Ploieşti ai preţuri mici la peste 10.000 de produse, în fiecare zi! Vezi recomandările lunii iunie şi convinge-te!
Publicat la data de 19 iunie 2026
-
Ce urmează după eşecul Guvernului Veştea. Consultări la Cotroceni şi posibil premier Sorin Grindeanu
Publicat la data de 23 iunie 2026
-
Europa ieftineşte, România scumpeşte: motorina a urcat la preţ în luna mai
Publicat la data de 23 iunie 2026


























