Meteorologii au emis, luni, o atenţionare cod galben de vijelii şi ploi torenţiale pentru 30 de judeţe din cea mai mare parte a regiunilor ţării, de luni seară până miercuri dimineaţă. Se vor înregistra cantităţi de precipitaţii ce pot ajunge până la 60 de litri pe metru pătrat, dar şi disconfort termic accentuat, mai ales în cursul zilei de marţi.
Potrivit meteorologilor, în toate zonele de munte, precum şi în Banat, Crişana, Oltenia, Maramureş, Transilvania, nord-vestul Moldovei şi vestul Munteniei vor avea loc vijelii, frecvente descărcări electrice, ploi torenţiale şi căderi de grindină. În aceste zone se vor înregistra cantităţi de apă ce vor depăşi 20 - 25 de litri pe metru pătrat şi izolat 50 - 60 de litri pe metru pătrat.
Meteorologii spun că astfel de fenomene se vor semnala şi în regiunile estice şi sud-estice, dar pe spaţii mai restrânse, în special în a doua parte a zilei de marţi şi în prima parte a nopţii de marţi spre miercuri.
În cursul zilei de marţi, în sudul şi estul Munteniei, vestul Dobrogei, sudul şi centrul Moldovei, disconfortul termic va fi ridicat, iar temperaturile maxime se vor situa frecvent între 33 şi 35 de grade.
Judeţele care se vor afla sub cod galben sunt: Alba, Argeş, Arad, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Braşov, Buzău, Cluj, Caraş-Severin, Covasna, Dâmboviţa, Dolj, Gorj, Hunedoara, Harghita, Mehedinţi, Maramureş, Mureş, Neamţ, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Timiş, Teleorman, Vâlcea şi Vrancea.
Avertizarea intră în vigoare luni seară, la ora 20.00, şi va fi valabilă până miercuri dimineaţă, la ora 3.00.
Cod galben de vijelii şi ploi torenţiale în Prahova si in 30 de judeţe, de luni seară până miercuri dimineaţă
24 iulie 2017
- citeşte totul despre:
- meteorologi,
- cod galben,
- vijelii,
- regiuni,
- disconfort

Din aceeaşi categorie:
Dosar penal la DNA legat de containerele în care stau pacienţii cu Covid la Spitalul judeţean din Sibiu
(23 noiembrie 2020)
504 vizualizări
Guvernul a anunţat procedura prin care persoanele în şomaj tehnic vor primi ajutoare financiare
(31 martie 2020)
140 vizualizări
Paşapoartele vor fi livrate solicitanţilor, la domiciliu, prin poştă
(11 martie 2015)
187 vizualizări
Ministerul Educaţiei cere inspectoratelor şcolare să informeze privind grădiniţele particulare autorizate
(29 martie 2016)
58 vizualizări
Scenariul hibrid de începere a şcolii, propus de Ministerul Sănătăţii: Distanţa fizică redusă la jumătate între copii, masca e obligatorie tot timpul doar pentru învăţătoare şi educatoare, profesorii o pot da jos la cursuri
(28 iulie 2020)
160 vizualizări
Preşedintele Iohannis: Din 15 mai renunţăm la declaraţie, dar numai pentru deplasarea în interiorul localităţii. Detalii privind celelalte restricţii.
(13 mai 2020)
472 vizualizări
Protest al ambulanţierilor din toată ţara
(10 iunie 2020)
92 vizualizări
Deţinut de la Penitenciarul Rahova aflat în permisie de o zi, rănit după ce a încercat să împiedice un furt, într-un tramvai
(31 ianuarie 2019)
308 vizualizări
Guvernul schimbă normele rutiere: Sancţiuni mult mai dure pentru mai multe abateri, inclusiv neacordarea de prioritate
(27 ianuarie 2022)
75 vizualizări
Sindicaliştii cer scuze public pentru greva de avertisment de vineri a angajaţilor ROMATSA
(12 mai 2017)
550 vizualizări
Doi din trei români care trăiesc la ţară nu au apă curentă. Şase din zece gospodării au toaleta în curte
(28 septembrie 2018)
72 vizualizări
Un elev din Constanţa s-a aruncat de la etajul al doilea al şcolii
(21 ianuarie 2020)
117 vizualizări
Ludovic Orban: Parcurile ar putea fi deschise mai devreme. Ce se va întâmpla cu restaurantele
(24 aprilie 2020)
324 vizualizări
Diplomele false de bacalaureat la mare căutare
(5 iulie 2013 - Cristina IANCU)
415 vizualizări
Iuliana Tudor şi Crucea Roşie Română lansează campania naţională de strângere de fonduri “România salvează România”
(26 martie 2020)
111 vizualizări
RBS va da afară 30 000 de angajaţi!
(21 februarie 2014)
62 vizualizări
Patru români au murit într-un accident pe autostrada M5 din Ungaria/ Precizările MAE
(29 octombrie 2019)
90 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Dacă ai jucat vreodată un slot și te-ai întrebat „Ce caută lămâia asta aici?”, nu
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole