Anul 2018 anunţă mai multe schimbări din punct de vedere al structurii subiectelor la disciplina limba şi literatura română, începând cu examenul de Bacalaureat 2018. De asemenea, simularea dată de elevii de clasa a IX-a în 2017 este realizată pe baza acestor noi tipuri de subiecte pentru BAC.
Examenul de maturitate din 2018 va avea modificari substantiale, apreciate de specialisti ca fiind binevenite. Presedintele Consiliului National al Elevilor a confirmat faptul ca se va aplica noul model, ceea ce inseamna ca Bacalaureatul va oferi o noua perspectiva asupra literaturii romane, dar si a modului de analiza si de interpretare a textului.
Dintre schimbarile importante, ce apar in legatura cu subiectele de la disciplina limba romana pentru Bacalaureatul 2018, pot fi mentionate urmatoarele:
Subiectul I vine cu modificari legate de modul de evaluare a competentelor, fara sa se mai puna deloc accent pe invatarea unor notiuni neaplicabile. De asemenea, s-a eliminat cerinta pur tehnica a constructiei textului, s-a impus o abordare mai prietenoasa, mai lesne de inteles si de interpretat, adaugandu-se si un text scurt argumentativ. Deci va aparea un text non-literar, iar elevii vor avea cateva cerinte total diferite de cele din prezent
Subiectul al II-lea aduce o noutate majora, un text la prima vedere dintr-un anumit gen literar (epic, liric, dramatic), elevii fiind obligati sa argumenteze de ce textul apartine unui gen literar, astfel incat vor demonstra ca stiu sa lege teoria unui curent literar de textul din foaia de examen
Subiectul al III-lea nu suporta insa modificari spre dezamagirea multor profesori, dar mai ales a elevilor, in sensul ca acestia din urma vor fi obligati in continuare sa invete pe de rost opere literare. Exista insa o schimbare in noul model referitoare la faptul ca sunt doar trei repere in loc de patru, informeaza stirileprotv.ro.
Examenul de bacalaureat se schimbă din 2018
26 martie 2017





Din aceeaşi categorie:
De la 1 martie, ANAF a primit noi atribuţii
(2 martie 2015)
297 vizualizări
Profesorii ameninţă cu boicotarea anului şcolar, dacă nu primesc şi ei 25 de procente la salariu
(19 august 2015)
106 vizualizări
Ziua Bărbaţilor, adoptată în Parlament! În ce zi a anului va fi sărbătorită
(3 februarie 2016)
244 vizualizări
Vaccinarea copiilor cu vârste între 5 şi 12 ani cu serul Pfizer va începe în a doua jumătate a lunii ianuarie
(7 ianuarie 2022)
191 vizualizări
Garda de Mediu a verificat balastierele şi carierele de piatră din mai multe judeţe, aplicând amenzi în valoare de peste 300.000 de lei
(22 noiembrie 2017)
113 vizualizări
Ninsori moderate cantitativ la munte şi intensificări ale vântului în regiunile sud-estice
(17 decembrie 2017)
88 vizualizări
Localitatea în care primarul le dă teren gratuit celor care vor să construiască pensiuni
(15 iunie 2020)
279 vizualizări
DEFINITIVAT 2015: 46 la sută din dascăli au luat note peste 8. REZULTATE
(14 iulie 2015)
569 vizualizări
Paştele în cifre
(13 aprilie 2015)
318 vizualizări
Alertă în România. Carantină totală într-o localitate, din cauza îmbolnăvirilor cu Covid-19
(22 iulie 2020)
357 vizualizări
O tânără rănită în Colectiv a murit într-o clinică din Germania. Bilanţul tragediei a ajuns la 61 de decedaţi
(14 decembrie 2015)
576 vizualizări
Începe să ningă! Vremea rea loveşte România. Prognoza meteo ANM
(16 noiembrie 2020)
465 vizualizări
Blonda sexy, 45 de ani, femeie de succes, Presedintele Romaniei ! Afla cine este !
(24 iunie 2019)
423 vizualizări
ALERTA! Carantină pentru toţi cei care vin în România din Italia!
(23 februarie 2020)
149 vizualizări
Primăria Sectorului 4 le dă câte 5.000 de lei celor 15 absolvenţi care au obţinut media 10 la Evaluarea Naţională
(18 iulie 2017)
265 vizualizări
Temperaturile scad brusc cu până la 15 grade. Climatolog: Ajungem la contraste termice surprinzătoare chiar în câteva ore
(10 februarie 2021)
216 vizualizări
Principesa Margareta împlineşte 66 de ani. Preşedintele Iohannis, la dineul regal
(26 martie 2015)
137 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole