Taxa pentru punctul de trecere de la Feteşti de pe A2 este plătită în continuare cash, la ghişeu, în 40 la sută din cazuri, formându-se cozi, deşi există posiblitatea plăţii în benzinării sau prin SMS, informează CNADNR, potrivit Mediafax.
Potrivit Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR), din cei 30.345.406 de lei, încasaţi ca taxă pentru punctul de trecere de la Feteşti din 30 aprilie, 12.113.708 lei (39,92%) au fost plătiţi cash, la ghişeu, 13.636.886 de lei (40%), în benzinării, şi doar 4.594.812 lei (15,14%), prin SMS.
CNADNR precizează că, astfel, punctul de trecere cu plată cash este cel mai solicitat şi se formează cozi în anumite perioade.
Compania recomandă conducătorilor auto, care merg spre litoral, să achite tariful de trecere de la staţia de taxare Feteşti prin SMS sau prin plata în benzinării.
"Îi sfătuim pe toţi şoferii să folosească aceste variante deoarece nu vor mai opri pe pod, putând trece pe benzile semnalizate cu mesajul e-Tarif cu o viteză de maxim 50 km/h. (...) Menţionăm că, atât pentru plata prin sms cât şi folosind plata în benzinărie, poţi trece rapid pe pod şi poţi plăti chiar şi a doua zi, până la ora 24.00", arată CNADNR într-un comunicat.
Plata tarifului de trecere pentru podurile peste Dunăre între Feteşti şi Cernavodă se realizează prin intermediul achitării tarifului în benzinării sau prin SMS din 30 aprilie 2015. Tariful poate fi achitat la staţii de distribuţie a carburanţilor enumerate pe site-ul CNADNR şi prin SMS la numărul 7577.
Dacă se optează pentru achitarea tarifului de trecere la benzinărie sau prin SMS, acesta trebuie achitat, de regulă, înainte de utilizarea podurilor sau până la ora 24.00 a zilei următoare trecerii. Tariful de trecere achitat la distribuitorii autorizaţi sau prin SMS şi care nu a fost utilizat rămâne valabil 12 luni de la data achitării.
Utilizatorii sunt rugaţi, ca la achitarea tarifului de trecere, să verifice datele pe care le transmit prin SMS sau care sunt înscrise pe documentul emis de catre distribuitorii autorizaţi ai CNADNR, înainte de a certifica prin semnătură corectitudinea acestora, corecţia ulterioară a unui număr de înmatriculare înscris eronat realizandu-se doar în condiţiile prevăzute de legislaţia în vigoare.
Un tarif de trecere achitat după expirarea termenului prevăzut de legislaţia în vigoare (după ora 24.00 a zilei următoare trecerii) nu poate fi luat în considerare pentru trecerea în cauză, în această situaţie urmând a se încheia un proces verbal de contravenţie.
Românilor le place să stea la coadă. Taxa de la Feteşti, plătită tot la ghişeu
25 iulie 2015




Din aceeaşi categorie:
Valeriu Gheorghiţă, despre criza COVID: Sistemul medical nu e deloc lipsit de vină
(21 octombrie 2021)
27 vizualizări
Cornel Penescu va executa cinci ani de închisoare după contopirea pedepselor
(1 aprilie 2015)
169 vizualizări
Trafic întrerupt temporar pe podul Calafat-Vidin, pentru lucrări de întreţinere şi reparaţie
(23 septembrie 2017)
528 vizualizări
SIMULARE BAC 2016. Rata de promovare
(22 martie 2016)
90 vizualizări
17 persoane intoxicate cu o substanţă toxică într-un hotel. Poliţia a deschis dosar penal
(23 noiembrie 2022)
22 vizualizări
Ploi torenţiale, vânt şi grindină în cea mai mare parte a ţării, inclusiv în Prahova, de vineri după-amiază
(16 iunie 2017)
255 vizualizări
Sinucidere în Bucureşti - Un bărbat s-a aruncat în faţa metroului !
(12 aprilie 2020)
636 vizualizări
ANRE a aprobat blocarea timp de trei ani a preţului la energie furnizat consumatorilor casnici
(7 februarie 2019)
40 vizualizări
Cutremur în România. Raed Arafat explică de ce RO ALERT nu a trimis avertizări
(28 octombrie 2018)
373 vizualizări
Aproape jumătate dintre elevii din mediul rural nu au reuşit să obţină nota 5 la Matematică, iar unul din trei absolvenţi nu a reuşit media 5.
(23 iunie 2020)
217 vizualizări
Sorin Cîmpeanu, prim-ministru interimar
(5 noiembrie 2015)
129 vizualizări
Alertă în România: apă infestată cu Clostridium Perfringens. Bacteria este extrem de periculoasă
(12 ianuarie 2023)
48 vizualizări
Primarii din 4 mari oraşe din vestul ţării vor reabilitarea transportului public din bani europeni
(18 aprilie 2017)
620 vizualizări
Procurori: Un medic de la spitalul Gerota, contact cu un caz COVID-19, a mers şi în alte spitale. Un epidemiolog l-a omis din anchetă
(15 aprilie 2020)
296 vizualizări
Dosarul Caracal ajunge în instanţă.
(15 ianuarie 2020)
33 vizualizări
Microbuz cu călători, impact nimicitor cu un autotren, în jud. Teleorman: 5 morţi şi 3 răniţi. Planul ROŞU, activat
(5 iulie 2021)
33 vizualizări
Craiova: Studenţii la medicină dau 50-100 de euro mită să ia un examen
(6 iulie 2015)
61 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Paştele, cea mai mare sărbătoare a creştinătăţii. Ce semnificaţie are Învierea Domnului
Publicat la data de 20 aprilie 2025
-
Joia Mare - tradiţii şi obiceiuri
Publicat la data de 17 aprilie 2025
-
Ce semnificaţii are Vinerea Mare, ziua răstignirii Mântuitorului
Publicat la data de 18 aprilie 2025
-
Ce nu se ştie despe puterile lumânărilor din Joia Mare
Publicat la data de 17 aprilie 2025
-
Începe Săptămâna Mare, cu slujbe şi obiceiuri în fiecare zi
Publicat la data de 14 aprilie 2025
-
Ce nu ai voie să faci în Marţea Albă, în a treia zi de Paşte!
Publicat la data de 22 aprilie 2025
-
Creştinii celebrează Floriile, care deschid perioada sărbătorilor de Paşte. Peste 1,3 milioane de români îşi serbează onomastica
Publicat la data de 13 aprilie 2025
-
De ce nu este bine să mănânci urzici şi oţet în Săptămâna Mare. Semnificaţia nebănuită pe care o au aceste alimente
Publicat la data de 14 aprilie 2025
-
Superstiţii de Sfântul Gheorghe. Ce este interzis să faci azi, nu ai voie sub nicio formă
Publicat la data de 23 aprilie 2025
-
Marţea albă, a treia zi de Paşte. Ce trebuie să faci cu ouăle sparte rămase
Publicat la data de 22 aprilie 2025