Guvernul olandez a anunţat marţi anularea examenelor centrale de sfârşit de studii, echivalent cu examenul de bacalaureat, din cauza pandemiei de coronavirus, informează AFP, citată de Agerpres.
În Olanda, care numără mai mult de 4.700 de cazuri oficial declarate, şcolile sunt închise din 16 martie, pentru a stăvili propagarea noului tip de coronavirus.
Validarea sau nevalidarea diplomei de încheiere a studiilor va fi determinată doar pe baza notelor obţinute în timpul anului şcolar.
"Vreau, în aceste vremuri de criză, să le dau tuturor elevilor posibilitatea să obţină o diplomă completă şi să avanseze astfel fără pauză spre învăţământul superior", a declarat ministrul olandez al educaţiei Arie Slob într-un comunicat.
Instituţiile de învăţământ au mai mult timp - până la începutul lui iunie - pentru a-i face pe elevi să treacă restul examenelor prevăzute care contează pentru notele obţinute în timpul anului şcolar.
Ministerul Educaţiei din Olanda încurajează puternic instituţiile şcolare să organizeze aceste examene de la distanţă, de exemplu prin videoconferinţă. Dacă şcolile nu sunt în măsură să efectueze teste şcolare la distanţă, acestea din urmă pot să se deruleze în clădiri şcolare respectând o distanţă de securitate de 1,5 metri.
În Olanda au fost confirmate 4.749 de cazuri de contaminare cu noul coronavirus şi 213 decese.
MĂSURI RADICALE pentru învăţământul olandez pe fondul pandemiei: Examenul de bacalaureat ANULAT, diploma se validează pe baza notelor
24 martie 2020
- citeşte totul despre:
- olanda,
- bacalaureat,
- examen,
- studii,
- pandemie

Din aceeaşi categorie:
Ştii care este cea mai frumoasă casă din lume?
(18 februarie 2017)
287 vizualizări
Muzeul Locomotivelor cu Abur de la Reşiţa
(25 februarie 2014)
1811 vizualizări
Peste 100 de morminte din Dinastia Han descoperite în China
(19 iunie 2014)
250 vizualizări
Insula Samui, perla Thailandei
(10 august 2013)
334 vizualizări
CANADA – Carambol cu 200 de maşini pe un drum în apropiere de Montreal. Doi oameni au murit, iar 70 au fost răniţi
(20 februarie 2020)
118 vizualizări
A murit actriţa Carmen Galin
(13 martie 2020)
1167 vizualizări
Statele UE au căzut de acord: Călătoriile se vor relua în această vară. Ce presupune „certificatul verde” şi care sunt dificultăţile
(15 aprilie 2021)
96 vizualizări
Primul etaj al Turnului Eiffel, reamenajat
(7 octombrie 2014)
94 vizualizări
239.000 de persoane din UE s-au mutat în Germania în 2017. România, pe primul loc, cu 73.000
(16 octombrie 2018)
66 vizualizări
Mario Iorgulescu a părăsit Spitalul Elias şi continuă tratamentul într-o ţară UE
(23 septembrie 2019)
143 vizualizări
Există Hangarul 18? Teoriile consipraţiei spun că acolo Guvernul SUA desfăşoară experimente pe extratereştri
(3 februarie 2020)
176 vizualizări
Finlanda. Guvernul a propus miercuri măsura de carantinare a cinci oraşe, inclusiv capitala Helsinki, pentru prima dată de la începutul pandemiei. Măsura trebuie votată în parlament.
(25 martie 2021)
108 vizualizări
Muzeul de Mineralogie din Baia Mare
(8 august 2020)
566 vizualizări
Babadag- un oraş uitat de lume FOTO
(26 iunie 2014 - Cristina IANCU)
2362 vizualizări
Minune la Mănăstirea Ghighiu: Ce i s-a întâmplat fetiţei arhidiaconului Mihail Bucă, bolnavă de leucemie
(4 septembrie 2022)
2599 vizualizări
Ai o dorinţă? Mergi la “Templul Ursitelor” de la Şinca Veche
(29 noiembrie 2020)
2980 vizualizări
Ploieşti, oraşul lui "Ce bei?"
(21 ianuarie 2020)
1284 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

În zilele noastre, este ușor să pariezi pe meciuri de fotbal live și pe zeci de
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole