Serviciile secrete daneze au informat joi că Statul Islamic ar putea să fie responsabil pentru uciderea a două femei, una din Norvegia şi cealaltă din Danemarca, în Munţii Atlas din Maroc, scrie Reuters.
Cele două femei sunt Louisa Vesterager Jespersen (24 de ani) din Danemarca şi Maren Ueland (28 de ani) din Norvegia iar cadavrele lor au fost găsite luni într-o zonă izolată, în drum spre Toubkal, cel mai înalt vârf din nordul Africii, o destinaţie populară de alpinism.
„Avem indicii că uciderile ar fi putut fi motivate politic, fiind astfel vorba de un act terorist”, a declarat Lars Lokke Rasmussen, prim-ministrul danez, la o conferinţă de presă. Trei suspecţi au fost arestaţi joi într-o staţie de autobuz din Marrakesh, după ce au încercat să cumpere apă de la un vânzător care le-a văzut cuţitele şi a chemat poliţia.
Procurorul general din Maroc a informat miercuri că un suspect arestat în Marrakech face parte dintr-o grupare militantă, însă nu a numit organizaţia. Poliţia din Maroc investighează imagini video de pe reţelele sociale care ar arăta momentul uciderii uneia dintre victime. Serviciile secrete daneze susţin că imaginile sunt adevărate.
„Videoclipurile şi investigaţiile preliminare ale autorităţilor marocane sugerează faptul că crimele ar putea fi conectate cu Statul Islamic”, se arată în comunicatul serviciilor secrete daneze.
În imagini, bărbaţii apar strigând „este voia lui Allah” şi „asta este pentru Siria”. Suspecţii le-ar fi numit pe cele două femei ”duşmani ai lui Dumnezeu”, conform Daily Mail.
Aceştia apar într-un alt filmuleţ în care jură credinţă liderului ISIS Abu Bakr al-Baghdadi şi condamnă ”distrugerile provocate de avioanele de luptă ale alianţei Cruciaţilor”.
Cele două victime plecaseră împreună pentru o lună de vacanţă în Maroc. Ele doreau să escaladeze Muntele Toubkal, cel mai înalt vârf din Africa de Nord (4.167 metri), şi îşi instalaseră cortul într-un loc izolat situat la circa două ore de mers de satul Imlil, potrivit informaţiilor obţinute de AFP la faţa locului.
Asasinii turistelor decapitate în Maroc au filmat una din crime. Ce apare în imagini
21 decembrie 2018
- citeşte totul despre:
- novegia,
- danemarca,
- turiste,
- statul islamic,
- alpinism,
- ucise,
- victime,
- suspecti




Din aceeaşi categorie:
Atena deschide turismul, din 15 iunie. România, pe lista celor 19 ţări ai căror cetăţeni pot merge în vacanţă în Grecia
(2 iunie 2020)
194 vizualizări
Angela Merkel a anunţat că renunţă la măsura de carantină pe perioada sărbătorilor pascale şi şi-a prezentat scuzele pentru confuzia şi incertitudinea creată: ”Această greşeală este numai a mea. Cer iertare cetăţenilor”.
(25 martie 2021)
130 vizualizări
Sute de turişti şi-au petrecut Ziua Naţională pe Valea Prahovei
(2 decembrie 2014)
221 vizualizări
Spania, pe urmele Italiei: Coronavirusul a ucis deja peste 1.000 de oameni, cei mai multi in Madrid
(20 martie 2020)
64 vizualizări
Turişti surprinşi de viscol în telescaune, la Cota 2000
(21 decembrie 2014)
235 vizualizări
Cel mai mare parc cu dinozauri din sud-estul Europei va fi în România
(2 iunie 2015)
346 vizualizări
Italia se pregăteşte pentru noi măsuri restrictive. Reduce însă perioada de carantină de la două săptămâni la zece zile
(12 octombrie 2020)
166 vizualizări
Etna se trezeşte. Explozii spectaculoase în cel mai mare vulcan al Europei
(25 ianuarie 2020)
228 vizualizări
Mănăstirea Rohia, colţul de rai unde Steinhardt a scris “Jurnalul fericirii”
(30 mai 2020 - Cristina IANCU)
1068 vizualizări
Germania devine un „magnet“ turistic
(17 februarie 2014)
120 vizualizări
Va fi inaugurată cea mai mare roată dintr-un parc de distracţii din România
(5 august 2015)
1127 vizualizări
Europa, împărţită între relaxarea restricţiilor şi carantină. Care sunt cele mai afectate ţări
(14 aprilie 2021)
103 vizualizări
Smiley a votat la Ploieşti!
(10 noiembrie 2019)
156 vizualizări
Ce destinaţii exotice preferă românii
(10 mai 2015)
100 vizualizări
Serbia mai ia o decizie radicală. Îşi închide graniţa şi în faţa diasporei sârbeşti, fie că oamenii vin cu maşinile, trenul sau cu vaporul
(20 martie 2020)
37 vizualizări
Ţigările electronice, interzise: primul oraş important care a luat decizia radicală
(27 iunie 2019)
136 vizualizări
Explozii puternice în două oraşe dintr-o ţară europeană, cauzate de colete capcană
(12 februarie 2020)
42 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole