Uruguay va deveni în luna iulie prima ţară din lume care va vinde în farmacii canabis produs sub controlul statului în scopuri recreative, au anunţat joi autorităţile citate de AFP.
"Începând din iulie canabisul va fi distribuit în farmacii", a anunţat consilierul preşedinţiei uruguayane şi preşedintele Consiliului naţional al drogurilor, Juan Andrés Roballo, în cadrul unei conferinţe de presă.
Întrebat cu privire la o dată mai precisă, Andres Roballo s-a limitat să anunţe că vânzarea va începe în primele săptămâni ale lunii iulie.
La 2 mai va fi întocmit registrul consumatorilor pe baza căruia uruguayenii şi cetăţenii străini posesori ai unui permis de rezidenţă se vor putea înscrie, dacă doresc să-şi cumpere canabis.
Drogul uşor va fi comercializat la preţul de 1,30 de dolari gramul, fiecare consumator putând cumpăra maximum 10 grame pe săptămână.
Tariful va permite remunerarea societăţilor private, selectate de stat pentru a produce drogul, precum şi a farmaciilor, statul urmând să recupereze o parte din încasări pentru a finanţa mai ales politicile de prevenire, a declarat secretarul general al Consiliului naţional al drogurilor, Diego Olivera.
Uruguay a adoptat în decembrie 2013 o lege controversată ce permite trei modalităţi de acces la canabis: cultivarea la domiciliu pentru consum personal, apartenenţa la un club pentru a cultiva în cooperativă şi cumpărarea de marihuana din farmacii.
Primele două modalităţi au fost deja puse în practică, însă cea privind vânzarea în farmacii şi care suscita cele mai multe reticenţe a fost de nenumărate ori amânată.
Această lege unică în lume, care a suscitat un mare interes mediatic internaţional la aprobarea ei, vizează mai ales combaterea traficului cu marihuana, garantând totodată un acces securizat la calitatea acestui drog considerat uşor.
Uruguay: Statul va vinde canabis în farmacii
10 aprilie 2017
- citeşte totul despre:
- uruguay,
- farmacii,
- canabis,
- recreativ,
- presedinte

Din aceeaşi categorie:
Un ou imperial Fabergé, considerat pierdut de peste 112 ani, descoperit de un negustor de fier vechi
(9 aprilie 2014)
148 vizualizări
Montserrat Caballe, condamnată la şase luni de închisoare cu suspendare şi amendă de 254.231 euro pentru evaziune fiscală
(16 decembrie 2015)
57 vizualizări
O clujeancă, la Miss Asia Pacific World VIDEO
(27 martie 2014)
79 vizualizări
Parlamentul European cere României să recunoască căsătoriile între persoane de acelaşi sex
(14 septembrie 2021)
157 vizualizări
Eveniment cultural de excepţie sub sigla Filarmonicii Paul Constantinescu din Ploieşti
(4 aprilie 2017)
775 vizualizări
Angelina Jolie divorţează de Brad Pitt
(21 septembrie 2016)
50 vizualizări
Eurovision România 2018: Feli, Jukebox, Mihai Trăistariu şi Alex Florea, dar şi compozitori din străinătate au intrat în preselecţie
(20 decembrie 2017)
60 vizualizări
Cea mai friguroasă aşezare de pe planetă. Cum trăiesc oamenii la -71 grade Celsius
(22 noiembrie 2015)
108 vizualizări
Cadoul unei companii aeriene pentru pasagerii săi
(20 decembrie 2014)
276 vizualizări
Noua Miss Univers şi costumul de baie de un milion de dolari
(11 noiembrie 2013)
165 vizualizări
Sabadell de Ploieşti! Proiect senzaţional al artiştilor Filarmonicii Paul Constantinescu VIDEO
(7 septembrie 2014)
976 vizualizări
Şi-au spus DA, la atitudine FOTO
(13 iunie 2014 - Răzvan BUNEA)
578 vizualizări
Cea mai cunoscută sculptură realizată de Edgar Degas, vândută la licitaţie cu o sumă uriaşă
(26 iunie 2015)
382 vizualizări
Show aerian: Radu Berceanu şi-a demonstrat talentul de pilot sportiv FOTO
(17 mai 2014 - Cristina IANCU)
362 vizualizări
"SacrifICE", expozitie deschisa la Venetia de maestrul Mihai Ţopescu
(9 iulie 2013 - Clara ION)
145 vizualizări
Vedeta francizei Star Wars Carrie Fisher a murit
(28 decembrie 2016)
189 vizualizări
Cardul de credit al lui Obama a fost refuzat la un restaurant din New York
(18 octombrie 2014)
75 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole