În teatru, Chris Simion este cunoscută ca un regizor de avangardă. Spectacolele ei reprezintă provocări atât pentru actorii cu care lucrează, cât şi pentru spectatorii care îi prizează poveştile.
Acum, Chris Simion îşi provoacă şi cititorii. Noul său roman 40 de zile, publicat de Editura TREI, se lansează printr-un turneu unic în România: 40 de zile, 40 de oraşe, 40 de librării, 40 de întâlniri cu cititorii.
Sâmbătă, 14 martie, ora 12.00, Chris Simion se întâlneşte cu cititorii săi din Ploieşti, în Librăria Cărtureşti din AFI Palace Ploieşti
După bestseller-ul Ce ne spunem când nu ne vorbim, Chris Simion ne propune 40 de zile, un roman-basm care îţi dă poftă de trăit în adevăr şi frumos.
Cea de-a noua carte, scrisă în 40 de zile, este un joc al introspecţiei şi al (re)găsirii de sine. Recomandat persoanelor aflate în derută existenţială, cu alergie la minciună şi cu tulburări de maturitate. Jocul începe cu o singură pistă: sufletul tău. În fiecare zi cobori în tine, în adânc. N-ai cum să te-ntorci, n-ai cum să te-opreşti, ci doar să mergi înainte. Ultima zi este răscrucea, momentul deciziei: "încotro?". Cele 40 de zile de reflecţie şi sinceritate îţi dau răspunsul şi la final nu mai ai nicio şansă de ezitare...simţi exact pe unde s-o iei.
Periplu autoarei a început la 1 martie la Bucureşti şi se va încheia pe 9 aprilie.
În această perioadă, Chris Simion se va întâlni cu cititorii din Focşani, Bacău, Piatra Neamţ, Iaşi, Suceava, Baia Mare, Oradea, Arad, Timişoara, Deva, Reşiţa, Turnu Severin, Ploieşti, Constanţa, Braşov, Tg. Mureş, Turda, Cluj-Napoca, Alba-Iulia, Sibiu, Rm. Vâlcea, Brăila, Galaţi, Tulcea, Călăraşi, Piteşti, Mangalia, Giurgiu, Făgăraş, Buşteni, Craiova, Alexandria, Buzău, Slobozia, Câmpina, Predeal, Sinaia, Târgovişte.
Chris Simion s-a născut pe 20 august 1977, în Bucureşti. A absolvit Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L. Caragiale“ – Bucureşti, secţia teatrologie, în 2000, şi secţia regie teatru în 2005.
Prima carte, Dragostea nu moare. O concluzie la 16 ani, i-a fost publicată în 1994, autoarea fiind numită de criticul George Pruteanu „un fel de pui de Cioran în fustă lungă şi neagră“. La 17 ani i se publică Dogmatica fericirii, iar în prefaţa cărţii actorul Florian Pittiş scrie: „Citindu-ţi cartea am tras şi eu o concluzie. «Vrei să fii fericit? Dacă eşti pregătit să suferi, iubeşte!» Chris Simion... nu eşti cumva o reîncarnare a mea?“. Alte titluri publicate: Disperarea de a fi (1996); De ce nu suntem ceea ce putem fi? (1997); Spovedania unui condamnat (1998/2000); În fiecare zi, Dumnezeu se roagă la mine (2002), Ce ne spunem când nu ne vorbim (Editura Trei, 2010).
Din 2009, Chris Simion este membră a Uniunii Scriitorilor din România.
Chris Simion, un turneu unic în România: 40 de zile, 40 de oraşe, 40 de librării, 40 de întâlniri cu cititorii!
8 martie 2015
- citeşte totul despre:
- ploiesti,
- lucreaza,
- frumos,
- chris simion,
- intalniri,
- librarie,
- iubeste,
- cinematografica,
- autoarea,
- actorul


Din aceeaşi categorie:
Costa Rica închide grădinile zoologice şi eliberează animalele
(31 octombrie 2013)
71 vizualizări
Contractul de căsătorie dintre Napoleon şi Josephine, vândut la licitaţie cu 437.500 de euro
(22 septembrie 2014)
70 vizualizări
"Noaptea Cărţilor Deschise" la Humanitas Ploieşti
(30 martie 2015)
229 vizualizări
Trupa Cargo vine la Yell Wolf Pub din Ploieşti
(10 februarie 2015 - Cristina IANCU)
513 vizualizări
Franţa interzice vesela şi paharele din plastic
(19 septembrie 2016)
104 vizualizări
Cel mai scump tablou din lume
(13 mai 2015)
171 vizualizări
Turnul Eiffel va fi iluminat din 10 iunie, în fiecare seară, în culorile participantelor la Euro
(31 mai 2016)
71 vizualizări
Etoo are 400 de telefoane mobile, dar nu ştie să dea un SMS
(16 octombrie 2013)
70 vizualizări
Cântăreaţa Ariana Grande va susţine la Manchester un concert caritabil în memoria victimelor atentatului cu bombă
(29 mai 2017)
300 vizualizări
Zeci de specii de animale, protejate prin Convenţia de la Bonn
(12 noiembrie 2014)
131 vizualizări
Crăciuniţa – simbolul Crăciunului
(26 decembrie 2024)
576 vizualizări
Preşedintele Comitetului Nobel pentru Pace a fost destituit
(4 martie 2015)
119 vizualizări
Cine este soţul Serenei Williams. Povestea lor de dragoste a început la Roma cu „Ai un şobolan sub scaun!”
(9 septembrie 2019)
1202 vizualizări
Cel mai mare diamant portocaliu din lume, vândut la licitaţie la Geneva
(2 noiembrie 2013)
450 vizualizări
Chinezii şochează prin arhitectura ciudată a unui pod
(26 ianuarie 2015)
142 vizualizări
Mircea Vintilă revine la Yell Wolf Pub. De data aceasta, cu trupa Pasărea Colibri
(29 martie 2015)
328 vizualizări
Întâlnire de gradul III?
(5 ianuarie 2014)
107 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Paştele, cea mai mare sărbătoare a creştinătăţii. Ce semnificaţie are Învierea Domnului
Publicat la data de 20 aprilie 2025
-
Joia Mare - tradiţii şi obiceiuri
Publicat la data de 17 aprilie 2025
-
Ce semnificaţii are Vinerea Mare, ziua răstignirii Mântuitorului
Publicat la data de 18 aprilie 2025
-
Ce nu se ştie despe puterile lumânărilor din Joia Mare
Publicat la data de 17 aprilie 2025
-
Începe Săptămâna Mare, cu slujbe şi obiceiuri în fiecare zi
Publicat la data de 14 aprilie 2025
-
Ce nu ai voie să faci în Marţea Albă, în a treia zi de Paşte!
Publicat la data de 22 aprilie 2025
-
Creştinii celebrează Floriile, care deschid perioada sărbătorilor de Paşte. Peste 1,3 milioane de români îşi serbează onomastica
Publicat la data de 13 aprilie 2025
-
De ce nu este bine să mănânci urzici şi oţet în Săptămâna Mare. Semnificaţia nebănuită pe care o au aceste alimente
Publicat la data de 14 aprilie 2025
-
Superstiţii de Sfântul Gheorghe. Ce este interzis să faci azi, nu ai voie sub nicio formă
Publicat la data de 23 aprilie 2025
-
Marţea albă, a treia zi de Paşte. Ce trebuie să faci cu ouăle sparte rămase
Publicat la data de 22 aprilie 2025