Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerţ şi Antreprenoriat prelungeşte cu două săptămâni termenul limită pentru înscrierea în programul Start-Up Nation, unul dintre cele mai ambiţioase programe de sprijinire a antreprenorilor români, astfel încât antreprenorii interesaţi de înscrierea în program pot depune dosarele online până la data de 28 iulie, ora 20:00, a anunţat miercuri seară ministrul Ilan Laufer, pe pagina sa de Facebook.
Ministrul susţine că, prin decizia de prelungire a termenului-limită, a dat curs solicitării mediului de afaceri.
Înscrierea în Program a fost deschisă public pentru 30 de zile şi se face online, din 15 iunie, timp în care potenţialii beneficiari vor înscrie planurile de afaceri.
"Încă de săptămâna trecută, potenţialii beneficiari ai Start-up Nation au semnalat o serie de deficienţe de natură tehnică privind procedurile de înfiinţare a firmelor şi obţinerea documentelor necesare", a scis Laufer, pe pagina sa de Facebook.
El afirmă că pentru a putea remedia urgent aceste probleme apărute, s-a întâlnit cu persoanele din conducerea instituţiilor în cauză, Oficiul Naţional al Registrului Comerţului (ONRC) şi ANAF, pentru a găsi soluţii.
"Pe lângă remedierea problemelor de natură tehnică, pentru menţinerea unei competiţii corecte şi transparente în cadrul programului Start-up Nation, considerăm că se impune prelungirea termenului limită de înscriere a proiectelor. Programul Start-Up Nation este în continuare cel mai ambiţios program guvernamental de susţinere a iniţiativei antreprenoriale", a afirmat Laufer.
Recent, ministrul preciza că 4.703 de planuri de afaceri au fost înscrise în program până vineri, 7 iulie.
”Avem până acum 12.273 de conturi, 4.703 planuri de afaceri înscrise, 11.127 de locuri de muncă noi asumate, din care 8.741 locuri de muncă pentru absolvenţi şomeri şi persoane defavorizate, ceea ce arată că era absolut necesar să luăm aceste măsuri pentru încurajarea tinerilor", a spus atunci Laufer.
Băncile care au depus oferte pentru a fi parteneri sunt Banca Transilvania, CEC Bank şi Banca Comercială Română (BCR).
Programul Start-Up Nation prevede finanţarea în limita maximă a 200.000 de lei pentru fiecare nouă firmă sau afacere înfiinţată în acest an, proiectul având o alocare de 1,7 miliarde lei, din surse bugetare naţionale şi fonduri europene.
Obiectivul principal al programului îl constituie stimularea înfiinţării de noi întreprinderi mici şi mijlocii, îmbunătăţirea performanţelor economice ale start-up-urilor şi facilitarea accesului acestora la finanţare. Anul acesta, prin programul Start-Up Nation se estimează finanţarea a 10.000 de start-up-uri, care vor crea cel puţin 10.000 de noi locuri de muncă.
Ministerul pentru Mediul de Afaceri prelungeşte termenul limită pentru înscrierea în programul Start-Up Nation până la 28 iulie
13 iulie 2017
- citeşte totul despre:
- imm,
- afaceri,
- startup nation,
- program,
- antreprenori,
- dosare


Din aceeaşi categorie:
Tineri din Romania vor putea calatori gratuit cu trenul in Europa, timp de 30 de zile
(26 octombrie 2017)
114 vizualizări
Avioanele Eurofighter ale Spaniei, decimate de defecţiuni
(29 octombrie 2014 - Alex POLICALĂ)
56 vizualizări
Un patron şi-a vândut afacerea şi le-a dat câte 200.000 de dolari angajaţilor
(11 ianuarie 2016)
465 vizualizări
Royal Bank of Scotland va închide 44 de sucursale
(3 aprilie 2014)
62 vizualizări
Salariul mediu net a scăzut cu 3,1% în luna mai, la 1.682 lei
(7 iulie 2014)
90 vizualizări
”Prima Casă”: 175,5 milioane de lei, bani neutilizaţi în 2016 pentru garantare, transferaţi în 2017
(7 februarie 2017)
72 vizualizări
Concluzia delegaţiei FMI cu privire la România
(10 februarie 2015)
47 vizualizări
Ucraina vinde aur în contextul crizei: rezerva de metal preţios a scăzut la minimul din 2008
(22 noiembrie 2014)
53 vizualizări
Victoria stângii la alegerile din Grecia a depreciat moneda euro
(26 ianuarie 2015)
86 vizualizări
Pensiile se vor mări cu 10 la sută de la 1 iulie
(25 mai 2018)
124 vizualizări
Armata recrutează 3.400 de oameni. Ce condiţii trebuie îndeplinite
(17 aprilie 2018)
156 vizualizări
ANRE a dat undă verde pieţei intrazilnice de energie electrică
(11 octombrie 2013)
118 vizualizări
Parlamentul pregăteşte interzicerea debranşării de la sistemul de încălzire
(24 septembrie 2017)
569 vizualizări
Despăgubiri de 50.000 euro pentru fiecare moştenitor al victimelor accidentului aviatic de la Constanţa
(17 decembrie 2014)
122 vizualizări
Fermierii se aşteaptă ca producţiile de legume şi fructe să fie în acest an mult mai mici decât în 2016, din cauza gerului şi a zăpezii
(7 mai 2017)
243 vizualizări
Prahovenii pot negocia gratuit cu băncile şi IFN-urile. Află ce trebuie să faci!
(15 noiembrie 2021)
64 vizualizări
Ponta: Se pare că nu avem gaze de şist
(10 noiembrie 2014)
61 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Industria serviciilor financiare trece printr-o transformare semnificativă,
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Istoria Atenei
Publicat la data de 28 martie 2025
-
Cele mai periculoase destinaţii turistice pentru femei
Publicat la data de 27 martie 2025
-
Fructele cu cele mai puţine calorii. Poţi să mănânci oricât, nu te îngraşi
Publicat la data de 27 martie 2025
-
Lucruri inedite despre mere
Publicat la data de 28 martie 2025
-
Troler de cabină – Partenerul perfect pentru călătorii uşoare şi confortabile
Publicat la data de 2 aprilie 2025