Energia electrică pentru populaţie s-ar putea scumpi cu cel mult 1% începând cu 1 iulie, când este programată o nouă etapă de liberalizare a preţurilor pentru consumatorii casnici, iar ponderea energiei din piaţa liberă în facturi va creşte la 90%, a declarat joi preşedintele Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), Niculae Havrileţ.
"Din punctul de vedere al preţului la energia electrică, care de la 1 iulie se va fi liberalizată cu încă o tranşă de 10% din totalul consumului, ar putea să existe anumite ajustări, dar ele sunt sub 1% şi considerăm că, practic, vom avea acelaşi preţuri", a afirmat Havrileţ, la finalul conferinţei InvesTenergy.
De la 1 iulie, 90% din energia electrică plătită de consumatorii casnici va proveni din piaţa liberă, faţă de 80% în prezent, şi 10% va fi energie din piaţa reglementată, la preţuri fixate de către stat.
De la finalul acestui an, piaţa energiei electrice pentru populaţie va fi complet liberalizată.
Şeful ANRE a susţinut că pierderile distribuitorilor de energie cauzate de viscolul şi de temperaturile scăzute din luna aprilie vor avea un impact nesemnificativ în factura populaţiei.
”Noi sonsiderăm că acele elemente perturbatoare între societăţile de furnizare energie electrică, care nu au fost în stare să asigure consumul din contract, şi consumatorul respectiv nu vor fi preluate în facture clientului final. În primul rând, aceste pagube trebuie să fie încadrate în categoria pagubelor care se înregistrează ca urmare a unor condiţii extrem de grele, ceea ce ar însemna ca ei (distribuitorii, n.r.) să primească statutul de forţă majoră”, a spus Havrileţ.
Companiile care obţin statutul de forţă majoră au dreptul să introducă în factura finală costul reparaţiilor, iar ANRE este obligat să accepte acest lucru.
"Dar oricum considerăm că nu sunt valori foarte mari, undeva sub 0,5% - 0,1%, sunt valori foarte mici la nivelul consumatorilor", a menţionat Havrileţ.
Şeful ANRE speră ca Parlamentul să numească rapid membrii care lipsesc din comitetul de reglementare al ANRE, duppă trei ani de tergiversări.
”Sunt trei ani de zile în care activăm la minimul necesar pentru a avea cvorum. Aşteptăm să ne sosească şi ceilalţi colegi, suntem patru, lipsesc trei. Niciunul din aceşti patru reglementatori nu are voie să se îmbolnăvească, nu are voie să lipsească din ţară. A fost o sarcină grea în ulitmii trei ani de zile”, a mai spus Havrileţ.
Energia electrică pentru populaţie se va scumpi cu cel mult 1% la 1 iulie
11 mai 2017
- citeşte totul despre:
- energie,
- populatie,
- liberalizare,
- preturi,
- consumatori,
- anre




Din aceeaşi categorie:
Curtea de Conturi: BCR şi Raiffeisen ar fi încheiat contracte cu bebeluşi pentru a primi sume mai mari de la buget
(7 decembrie 2015)
437 vizualizări
România a coborât pe locul 12 la producţia de vin pe plan mondial
(25 octombrie 2014)
47 vizualizări
România îşi păstrează ratingul BBB
(9 aprilie 2016)
90 vizualizări
Cu cât se vor scumpi poliţele RCA în 2015
(2 decembrie 2014)
173 vizualizări
Experienţe culinare cu program prelungit în AFI Palace Ploieşti
(20 noiembrie 2014)
206 vizualizări
Guvernul a modificat Codul Fiscal. Plafoanele pentru asigurările sociale şi de sănătate au fost eliminate
(7 ianuarie 2017)
441 vizualizări
Moldova ameninţată că pierde gazul rusesc dacă semnează acordul UE
(3 septembrie 2013)
90 vizualizări
Publicaţiile trustului The New York Times au depăşit un milion de abonaţi online
(7 august 2015)
29 vizualizări
Se scumpesc gazele de la 1 iulie!
(4 iunie 2015)
287 vizualizări
Prima ţară din lume care desfiinţează banii cash
(13 octombrie 2013)
351 vizualizări
Domo şi Flanco pregătesc o tranzacţie pentru detronarea Altex
(18 martie 2014)
247 vizualizări
Soţul supravieţuitor poate primi un ajutor de 25% din pensia celui decedat
(8 septembrie 2018)
435 vizualizări
Înmatriculările de autoturisme au crescut anul trecut cu 19%, la 396.538 unităţi
(6 februarie 2017)
276 vizualizări
S-au scumpit carburanţii!
(1 ianuarie 2021)
381 vizualizări
Cercetătorii ar putea fi scutiţi de la plata impozitului
(29 iunie 2016)
248 vizualizări
Legea care obligă hipermarketurile să vândă 51% produse româneşti nu se poate aplica
(16 ianuarie 2017)
409 vizualizări
Pensia in 2032, nici un sfert din ultimul salariu - in 2042 primim mult mai puţin
(19 septembrie 2015)
1112 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Dacă ai jucat vreodată un slot și te-ai întrebat „Ce caută lămâia asta aici?”, nu
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole