Televiziunea Kanal D a primit, marţi, de la Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) amenda maximă, de 200.000 de lei, pentru că a depăşit minutele legale de publicitate cu aproximativ cinci ore, în perioada septembrie - decembrie 2016. Antena 3 şi Realitatea TV au fost sancţionate, pentru depăşiri mai mici, cu amenzi de 25.000 de lei, respectiv 10.000 de lei, iar postul B1 TV a primit o somaţie.
Întrunit în şedinţă publică, Consiliul Naţional al Audiovizualului a analizat rapoartele de monitorizare întocmite de direcţia de specialitate privind duratele orare ale inserţiilor de publicitate transmise în perioada septembrie – decembrie 2016 de zece posturi de televiziune (Antena 1, Antena 3, B1 TV, Kanal D, Naţional TV, Prima TV, Pro TV, Realitatea TV, TVR 1 şi România TV).
Kanal D a avut depăşiri totale ale duratei legale de publicitate de 288 de minute, Antena 3, de 39 de minute, Realitatea TV, de 10 minute, iar B1 TV, de 5 minute.
”Am propus amendă maximă pentru Kanal D şi pentru Antena 3, principiul fiind acela că discutăm despre nişte sume de bani pe care în mod normal nu ar fi trebuit să le încaseze ţinând cont de prevederile legii care spune că într-o oră pot fi difuzate 12 minute (de publicitate, n.r.)”, a declarat Valentin Jucan, după încheierea şedinţei, pentru News.ro.
Membrul CNA a spus că, potrivit unui calcul realizat pentru fiecare dintre aceste posturi de televiziune, pentru costuri medii primite de la o firmă care plasează publicitate, Kanal D ar fi încasat 1.296.000 de lei din publicitatea difuzată în afara duratei legale, iar Antena 3, 438.750 de lei.
”Am făcut un calcul pentru fiecare dintre aceste posturi de televiziune pentru nişte costuri medii primite de la o firmă care plasează publicitate la aceste posturi de televiziune. Practic, Kanal D a încasat aproximativ 1.296.000 de lei, iar amenda a fost de 200.000 de lei. Deci, deşi noi am dat o amendă maximă, oricum este rentabil. Antena 3 a încasat 438.750 de lei. Este un calcul făcut în baza unui preţ mediu pe minut în prime time. Şi când spun un preţ mediu, nu am făcut media între posturi, ci un preţ mediu pe fiecare post de televiziune”, a explicat Valentin Jucan.
”Nu am înţeles de ce Consiliul cu unii s-a comportat într-un fel şi cu alţii în alt mod, pentru că am stabilit că este vorba despre nişte bani care s-au încasat în mod nejustificat, cu încălcarea legii. B1 TV a luat o somaţie şi Realitatea TV, pentru 10 minute a luat 10.000 de lei. Antena 3, pentru 39 de minute, a luat 20.000 de lei. Eu nu reuşesc să îmi dau seama care e logica”, a adăugat el.
Articolul 35, alineatul 1 din Legea audiovizualului prevede că proporţia de spoturi publicitare televizate şi spoturi de teleshopping dintr-un interval de o oră nu poate depăşi 20%, respectiv 12 minute, iar în cazul televiziunii publice durata acestora nu poate depăşi 8 minute din timpul oricărei ore date.
Trei televiziuni, sancţionate de CNA pentru depăşirea duratei legale de publicitate
22 februarie 2017
- citeşte totul despre:
- cna,
- televiziune,
- kanal d,
- amenzi,
- maxim,
- publicitate,
- somatie


Din aceeaşi categorie:
Bonurile în valoare de 361 lei emise pe 1 februarie, câştigătoare la loteria fiscală
(20 martie 2017)
492 vizualizări
Fabrica de ulei Argus, "vânată" de companii străine
(23 septembrie 2013)
707 vizualizări
Premierul Italiei: Ţările care refuză să primească refugiaţi ar trebui să primească mai puţini bani de la UE
(13 octombrie 2016)
38 vizualizări
O nouă extragere la Loteria bonurilor fiscale
(19 iunie 2016)
303 vizualizări
Opţiuni binare cu un depozit minim - Binomo
(29 august 2017)
647 vizualizări
Târg virtual de joburi pentru absolvenţii din promoţia 2013
(11 iulie 2013 - Cristina IANCU)
117 vizualizări
Cale ferată de mare viteză construită de chinezi între Belgrad şi Budapesta
(18 decembrie 2014)
62 vizualizări
Vrei să lucrezi la Facebook? Salariu mediu al unui angajat Facebook depăşeşte 200.000 de dolari
(13 mai 2018)
89 vizualizări
Statul american cere daune de 9 miliarde de dolari unor companii farmaceutice
(9 aprilie 2014)
57 vizualizări
Elveţia a înregistrat în august cel mai mare declin al preţurilor de consum în 56 de ani
(7 septembrie 2015)
48 vizualizări
Volkswagen investeşte 800 milioane euro în Polonia
(19 martie 2014)
102 vizualizări
Euro a atins pragul de 4,5 lei
(5 mai 2016)
380 vizualizări
Vodafone, amendată cu 50.000 de lei de ANPC pentru practici comerciale incorecte
(4 octombrie 2016)
395 vizualizări
LocalulMeu.ro lansează astăzi oficial formularul pentru evenimente private
(8 februarie 2016)
216 vizualizări
12 noi proiecte fotovoltaice în România
(23 septembrie 2013)
88 vizualizări
Aproape jumătate din angajaţii Uzinei de Vagoane Aiud, concediaţi
(17 ianuarie 2014)
124 vizualizări
Ia-ţi ce iubeşti şi-o să adori ce primeşti la AFI Ploieşti!
(1 mai 2022)
130 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Dacă ai jucat vreodată un slot și te-ai întrebat „Ce caută lămâia asta aici?”, nu
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole