Creştinii serbează Floriile sau Duminica Stâlpărilor, care marchează intrarea triumfală a lui Iisus Hristos în Ierusalim, unde a fost întâmpinat de credincioşi care ţineau în mâini ramuri de măslin şi de finic. Sărbătoarea Floriilor este una dintre cele mai importante din an şi deschide perioada sărbătorilor de Paşte. Astăzi, peste 1,3 milioane de români îşi serbează onomastica, cei mai mulţi având numele Florin, Viorica şi Florentina.
Cu o săptămână înainte de patimile sale, Iisus Hristos a intrat în Ierusalim pe un asin, înconjurat de cei 12 apostoli. Mulţimea, recunoscându-l ca pe adevăratul Mântuitor, l-a întâmpinat cu ramuri de finic şi cântări de bucurie. Iisus şi-a pregătit singur intrarea ca să fie recunoscut ca fiind Mesia, iar când l-au văzut, oamenii au început să strige: „Osana! Bine este cuvântat Cel ce vine întru numele Domnului.”
Floriile deschid ciclul sărbătorilor de Paşte, care se încheie la Înălţarea Domnului.
În ziua de Florii există obiceiul ca oamenii să meargă la Biserică având în mâini ramuri de salcie înmugurite, pentru a fi sfinţite de către preot, obicei care aminteşte de intrarea triumfală a Domnului în Ierusalim, când a fost întâmpinat de mulţime cu ramuri de măslin, crenguţe de palmier sau cu flori.
Crenguţele de salcie vor fi împărţite credincioşilor ce au participat la slujba de Florii, care le vor duce acasă şi le vor pune la icoane, la geamuri, la uşi şi la porţi, pentru a le apăra casele de rele şi necazuri.
Sărbătoarea de Florii înseamnă şi a doua “dezlegarea la peşte”, după cea de la Buna Vestire, pentru cei care ţin post.
Ziua de Florii reprezintă şi începutul ultimei săptămâni a Postului Paştelui sau Săptămâna Patimilor.
Din seara de duminică, bisericile încep slujbele speciale ale Săptămânii Mari, numite denii. În aceste slujbe pot fi regăsite toate momentele remarcabile din viaţa Mântuitorului, de la intrarea acestuia în Ierusalim şi până la Învierea Sa din morţi.
Tradiţii şi obiceiuri de Florii
În unele zone ale ţării, oamenii de la sate se încing cu ramurile de salcie, deoarece se spune că acest ritual îi apără de boli şi îi face mai puternici.
De Florii, oamenii merg pe la mormintele rudelor pentru a le agăţa de cruci crenguţele de salcie, astfel aceştia vor şti că Paştele se apropie.
Tot în ziua de Florii, există tradiţia ca şnurul de la mărţisor să fie agăţat într-un copac înmugurit sau înflorit, pentru a avea sănătate şi belşug în anul ce urmează.
Există în unele zone ale ţării şi obiceiul ca fetele singure să-şi pună busuioc sub pernă ca să devină mai frumoase şi mai dorite de flăcăi, pentru a se putea mărita în acel an.
În alte zone, de Florii se scoate zestrea se scoate din casă, pentru a fi aerisită.
Un alt obicei întâlnit în unele zone este acela ca părinţii să îi lovească pe copii cu nuieluşa de salcie când vin de la biserică, pentru a creşte sănătoşi şi înţelepţi.
Peste 1,3 milioane de români îşi serbează onomastica de Florii
Potrivit Ministerului Afacerilor Interne, numărul total al cetăţenilor români care îşi sărbătoresc onomastica în ziua de Florii este de 1.374.721 (612.662 bărbaţi şi 762.059 femei), cei mai mulţi având numele Florin, Viorica şi Florentina. De asemenea, în România sunt două femei cu numele de Floricică şi doi bărbaţi care se numesc Mărgărit.
În duminica Floriilor sunt serbaţi cei care poartă nume de flori: Viorel, Viorela, Margareta, Camelia, Brânduşa sau Lăcrămioara, dar şi cei care sunt botezaţi Florin, Florina sau cu nume derivate ale acestora.
Creştinii celebrează Floriile, care deschid perioada sărbătorilor de Paşte. Peste 1,3 milioane de români îşi serbează onomastica
9 aprilie 2023

Din aceeaşi categorie:
Primăria vrea să se împrumute cu 5 milioane de euro pentru reconstrucţia Podului de Lemn
(21 iulie 2014 - Alex POLICALĂ)
465 vizualizări
Prahova: Trei tineri blocaţi pe un perete muntos la peste 2.000 de metri în Bucegi
(24 iulie 2016)
423 vizualizări
Prahova sub cod portocaliu de inundaţii!
(12 decembrie 2020)
121 vizualizări
Situaţia COVID-19 în Prahova, 25 MAI 2020
(25 mai 2020)
271 vizualizări
Tabăra Naţională de Sculptură Monumentală „România 100”
(27 septembrie 2018)
50 vizualizări
Elevii din 22 de şcoli, inclusiv din Prahova, primesc din toamnă, un pachet alimentar sau o masă caldă pe zi
(30 iulie 2016)
259 vizualizări
Traseul 106 va circula deviat pe strada Haşdeu spre Gara de Sud
(12 august 2014 - Alex POLICALĂ)
411 vizualizări
TCE nu îşi respectă călătorii!
(30 ianuarie 2014 - Cristina IANCU)
671 vizualizări
20.000 de locuinte din Prahova fără curent electric! Traficul rutier între Mizil şi Buzău se închide total!
(5 februarie 2020)
1414 vizualizări
Accesaţi fondurile europene, domnule Dobre! Axa 4 poate aduce Ploieştiului tramvaie şi trolee noi!
(25 august 2017 - Cristina IANCU)
1607 vizualizări
Primarul Dobre nu a rezolvat încă problema termiei! Ce tarif cere Veolia la Ploieşti!
(8 aprilie 2019)
428 vizualizări
Primăria va introduce taxă pentru locurile de parcare la bloc
(17 octombrie 2013 - Alex POLICALĂ)
1249 vizualizări
Turistul britanic dat dispărut, găsit spânzurat în pădurea dintre Buşteni şi Poiana Ţapului
(18 mai 2021)
38 vizualizări
Mănăstirea Vărbila, monument istoric de secol XVI în care s-a închinat Mihai Viteazul, şi-a recăpătat frumuseţea
(11 februarie 2020)
244 vizualizări
12,4 milioane de lei estimaţi pentru deszăpezire în Prahova
(7 octombrie 2013 - Alex POLICALĂ)
128 vizualizări
Ploieştiul, raiul ţânţarilor! Nicio şansă de a scăpa de coşmar!
(11 august 2017 - Cristina IANCU)
888 vizualizări
Important! Guvernul s-a răzgândit în cazul autostrăzii Comarnic - Braşov
(22 iulie 2019)
78 vizualizări

În perioada mai rece, atunci când răcelile și gripele devin virale, specialiștii

Bucurați-vă de multitasking fără sudură Te-ai săturat să comuți între aplicațiile de
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
19 mai 2023

EURO = 4.9783 RON


USD = 4.6091 RON


GBP = 5.7298 RON

Top articole
-
Muzeul ceasului din Ploieşti- unicul din România
Publicat la data de 29 mai 2023
-
De ce este Ziua Copilului la 1 iunie
Publicat la data de 1 iunie 2023
-
Ştii unde este Muzeul Viei şi Vinului?
Publicat la data de 29 mai 2023
-
De 1 iunie supereroii sunt peste tot la AFI Ploieşti!
Publicat la data de 30 mai 2023
-
Top 7 păcănele cu fructe şi şeptari pe care să le joci la casino online
Publicat la data de 30 mai 2023
-
Cioloş: „Educaţia nu se face pe stomacul gol. Sprijin acţiunile profesorilor
Publicat la data de 22 mai 2023
-
PNRR: "Fonduri pentru România modernă şi educată"
Publicat la data de 1 iunie 2023