După mai bine de un an de zile de amânări, una dintre promisiunile electorale ale viceprimarului Cristian Ganea a fost onorată.
Elevii ploieşteni vor circula gratuit cu mijloacele de transport în comun ale TCE. Măsura va intra în vigoare începând cu data de 1 noiembrie.
“Sunt extrem de mulţumit că, în sfârşit, facem dreptate. Este una dintre promisiunile noastre electorale şi demonstrăm astfel că noi nu doar promitem ne şi ţinem de cuvânt. Elevii ploieşteni au acum oportunitatea de a merge la şcoală gratuit. Este una dintre ideile noastre pentru a facilita accesul tuturor copiilor către învăţământ. Am demonstrat că promisiunile noastre sunt sustenabile şi pot fi aplicate. Dar cei care vor decide cine aruncă praf în ochii ploieştenilor şi cine are proiecte sustenabile sunt cetăţenii.”, a declarat social democratul George Botez.
„Fapte nu vorbe. Aşa am promis în campania electorală din 2016 şi asta facem acum: ne respectăm promisiunile. Am dorit să venim în sprijinul familiilor ploieştene. Este mult mai simplu să îţi trimiţi acum copilul la şcoală şi este o măsură pe care o vor aprecia ploieştenii cu venituri medii.”, ne-a spus şi viceprimarul Cristian Ganea.
Există şi un plafon de venituri pentru acordarea gratuităţii: 2.364 de lei net/lunar pentru fiecare membru de familie. Pentru eliberarea abonamentelor este necesară o adeverinţă din care să reiasă că familia nu depăşeşte valoarea de 2.364 lei net per membru de familie. Tutorii vor completa o declaraţie pe proprie răspundere că nu au un venit mai mare faţă de cel prevăzut în hotărârea aprobată cu unanimitate de consilierii locali ploieşteni.
Elevii care nu au frecventat cel putin 80% din cursuri nu vor beneficia de transportul gratuit. Şcolile au obligaţia de a transmite tabelele cu elevii beneficiari ai transportului gratuit.
Nu beneficiază de gratuitate 100% cei care locuiesc în alta localitate sau cei care locuiesc în Ploieşti, dar învaţă la unităţi şcolare în afara localităţii. Aceştia au dreptul doar la o reducere de 50% din preţul abonamentelor.
Abonamentele vor fi ridicate de la tonetele şi de la caseria colectoare ale TCE Ploieşti
Promisiune onorată! Elevii ploieşteni circulă gratuit cu mijloacele de transport în comun!
18 octombrie 2017





Din aceeaşi categorie:
Parcările cu plată la bloc mai au de aşteptat
(23 octombrie 2013 - Alex POLICALĂ)
307 vizualizări
La AEP, doar 3.613 cereri din partea românilor din străinătate
(25 iulie 2016)
805 vizualizări
Situaţia COVID-19 în Prahova 27 octombrie 2020
(27 octombrie 2020)
284 vizualizări
Grevă de avertisment la TCE Ploieşti. Ce modalitate de protest au ales şoferii pentru a salva troleele!
(11 iunie 2017)
445 vizualizări
Razie a poliţiştilor prahoveni în piaţa de legume şi fructe de la Puchenii Mari VIDEO
(8 septembrie 2017)
309 vizualizări
FOTO Un copac a căzut peste Colegiul Mihai Viteazul din Ploieşti. O clasă a fost evacuată!
(24 februarie 2020)
1882 vizualizări
11 trenuri anulate din cauza condiţiilor meteo!
(20 martie 2018)
62 vizualizări
Percheziţii în Prahova la persoane suspectate de evaziune fiscală prin înregistrarea unor achiziţii fictive de europaleţi
(15 decembrie 2016)
356 vizualizări
Finanţare europeană de 330.000 euro pentru trei şcoli gimnaziale din Prahova
(30 octombrie 2014 - Alex POLICALĂ)
145 vizualizări
"Alege oaia", ajunge la Ploieşti!
(8 noiembrie 2017)
581 vizualizări
Ce au găsit poliţiştii prahoveni în urma percheziţiilor Prejudiciul depăşeşte un milion de lei noi! VIDEO
(18 mai 2017)
490 vizualizări
Un fost ziarist, noul director al Direcţiei Agricole Prahova
(13 iunie 2016)
518 vizualizări
Prefectul vrea să împace galeria Petrolului cu jandarmii
(23 septembrie 2013 - Alex POLICALĂ)
341 vizualizări
Ploieştiul iese din scenariul roşu! Doar patru localităţi din Prahova mai depăşesc rata de 3 cazuri la 1000 de locuitori!
(28 decembrie 2020)
1092 vizualizări
FOTO VIDEO/ Pericol de explozie pe centura Ploieştiului! Cetăţenii avertizaţi prin sistemul RO-ALERT!
(28 septembrie 2020)
570 vizualizări
Bărbat decedat într-un incendiu la Dumbrăveşti, în Prahova
(10 decembrie 2018)
142 vizualizări
Focare de coronavirus la Judetean si la Pediatrie!
(7 iulie 2020)
1155 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

În zilele noastre, este ușor să pariezi pe meciuri de fotbal live și pe zeci de
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
De ce să nu mănânci niciodată pepene roşu cu pâine sau cu brânză.
Publicat la data de 17 iunie 2025
-
Un brand al oraşului: Restaurantul lui Gherea din Gara Ploieşti
Publicat la data de 16 iunie 2025
-
Solstiţiul de vară, cea mai lungă zi din an!
Publicat la data de 20 iunie 2025
-
Castelul Bran sau Castelul lui Dracula
Publicat la data de 16 iunie 2025
-
Vinete gratinate cu roşii şi brânzeturi rase
Publicat la data de 18 iunie 2025
-
Cea mai veche branza din lume, descoperita langa mumii
Publicat la data de 18 iunie 2025
-
Strategii de pariuri pe goluri – ce trebuie să ştii?
Publicat la data de 19 iunie 2025