Mark Zuckerberg a anuntat una dintre cele mai mari schimbari ale News Feed-ului din ultimii ani, urmand ca utilizatorilor sa le apara mai multe postari de la membrii familiei si de la prieteni, in detrimentul postarilor de la companii, brand-uri si diverse pubiicatii. Schimbarea va afecta organizatiile media si paginile diverselor brand-uri, fiindca mai putini vor vedea aceste postari, daca nu sunt promovate. Publicitatea in retea NU va fi afectat in vreun fel de schimbari, a spus John Hegeman, vicepresedintele Facebook.
Zuckerberg spune ca a primit feedback de la utilizatorii care vor sa vada pe pozitii superioare in "fluxul de stiri" postarile de la prietenii apropiati si de la membrii familiei. El a adaugat ca utilizatorii spun ca fluxul este aglomerat de postarile de la companii, brand-uri si organizatii media.
"Recent am primit reactii de la utilizatori care ne-au spus ca acest continut public - postarile ale companiilor, brand-urilor si organizatiilor media - mascheaza momentele persoanle", spune Zuckerberg.
"Facem o schimbare majora in modul in care este construit Facebook. Schimb scopul retelei din a ne concentra pe gasirea de continut relevant, in a va ajuta sa aveti interactiuni sociale cat mai semnificative".
Ce spune Facebook este ca algoritmii vor functiona in asa fel incat vor avea prioritate lucrurile partajate de prieteni, de familie si de grupuri, in detrimentul paginilor unor brand-uri sau ale unor publicatii media. De exemplu o fotografie de familie va avea prioritate in fata unui clip postat de o publicatie careia i-ai dat like sau in fata unui clip despre un telefon lansat de o companie.
"As vrea sa fiu cat se poate de clar, facand aceste schimbari, ma astept ca timpul petrecut de oameni pe Facecook si alti parametri de engagement sa scada. Dar ma astept ca timpul petrecut de fiecare pe Facebook sa fie mai valoros. Daca vom face totul cum trebuie, cred ca totul va fi bine pentru comunitatea Facebook pe termen lung". spune Zuckerberg.
Facebook a fost intens critiata anul trecut, mai ales pentru ca in retea au fost promovate masiv stirile false si pentru ca propaganda rusa a putut ajunge la un numar urias de americani, peste 120 milioane. Zuckerberg a promis recent ca in 2018 va incerca sa "repare" Facebook si ca printre misiunile retelei se va numara si cea de a-i determina pe oameni sa aiba interactiuni fata in fata in viata reala.
Un alt val de critica a fost ca Facebook exploateaza vulnerabilitatile psihicului uman pentru a-i face pe oameni sa fie dependenti de retea, efectele fiind asupra timpului liber si productivitatii..
In noiembrie, unul dintre fondatorii Facebook, care a parasit demult compania - Sean Parker - spunea intr-un interviu ca el si altii diretori au creat un sistem care a facut ca oamenii sa devina dependenti de retea si ca la asta a contribuit mult introducerea butonului Like gandit ca un mijloc de validare sociala "Dumnezeu stie ce le face creierelor copiilor nostri", spunea Parker, despre Facebook.
Un alt fost director, Chamath Palihapitiya, spunea ca Facebook " a distrus modul in care societatea functioneaza", dar si-a indulcit apoi comentariile.
Facebook modifica radical News Feed-ul
13 ianuarie 2018
- citeşte totul despre:
- facebook,
- zuckenberg,
- news feed,
- algoritm,
- publicitate

Din aceeaşi categorie:
Diablo III: Ultimate Evil Edition, în magazinele româneşti
(20 august 2014)
86 vizualizări
Facebook va descuraja postarea ştirilor vechi
(26 iunie 2020)
70 vizualizări
Un calculator Apple 1 a fost vândut pentru 365.000 de dolari
(15 decembrie 2014)
102 vizualizări
Schimbarea majoră făcută de Twitter pentru a semăna cu Facebook
(24 aprilie 2014)
239 vizualizări
Google propune internauţilor un tur virtual al închisorii în care Nelson Mandela a petrecut 18 ani
(26 aprilie 2015)
60 vizualizări
Acceleratorul LHC a fost repornit şi va avea o putere aproape dublă
(6 mai 2015)
280 vizualizări
Cyberbullying, războiul copiilor pe internet
(15 iunie 2015)
111 vizualizări
NeRD este un eBook reader "prost şi sigur"
(12 mai 2014)
82 vizualizări
Sonda Juno s-a plasat pe orbita lui Jupiter. 7 mistere pe care trebuie să le elucideze
(5 iulie 2016)
269 vizualizări
Google a lansat două noi modele de telefon
(5 octombrie 2017)
41 vizualizări
România va introduce încărcătorul unic pentru telefoane mobile, tablete, laptop-uri
(5 octombrie 2022)
54 vizualizări
Cum poţi actualiza versiunea de Android a smartphone-ului
(24 mai 2015)
50 vizualizări
Atenţie la hackeri! Majoritatea posesorilor de smartphone stochează informaţii confidenţiale
(19 martie 2016)
71 vizualizări
Toti utilizatorii de iPhone vor fi afectati de aceasta masura !
(4 iunie 2019)
120 vizualizări
Un copil a blocat telefonul mamei pentru 48 de ani, după ce a introdus parola greşit de mai multe ori
(8 martie 2018)
471 vizualizări
Apple va începe producţia de telefoane în India în următoarele luni, cu iPhone SE
(18 februarie 2017)
332 vizualizări
Shining Crown Slot: Tot ce Trebuie să Ştii despre Jocul Popular
(10 decembrie 2024)
26 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole