CSM Ploieşti a dat senzaţia, pe durata primei reprize a partidei cu HC Zalău, că va confirma traiectul ascendent pe care se înscrisese. După ce s-a impus cu CSM Bucureşti şi a pierdut greu la Roman, handbalistele de la CSM Ploieşti au avut un meci contrastant cu HC Zalău. După ce au condus cu patru goluri la pauză, 15-11, ploieştencele au avut o repriză secundă de uitat, marcând doar şase goluri şi încasând 17. Astfel, partida s-a încheiat cu victoria ardelencelor, scor 28-21, rezultat care menţine echipa ploieşteană pe locul 11 al ierarhiei, penultimul. CSM Ploieşti are cel mai slab atac din Liga Naţională şi a 10-a apărare, situaţie în care poziţia din clasament nu trebuie să surprindă. Mai mult decât atât, miercuri, CSM Ploieşti va juca în deplasare, pe terenul Coronei Braşov, ceea ce înseamnă că, foarte probabil, va bifa cel de-al 14-lea eşec din acest sezon. Deocamdată, victoria din meciul cu CSM Bucureşti rămâne singura speranţă de care se poate agăţa echipa ploieşteană, în perspectiva partidelor din play-out, cele care vor stabili echipele care se vor menţine în Liga Naţională şi în viitorul sezon