Organizatorii au decis ora de start a meciului Simona Halep – Garbine Muguruza, din semifinalele Australian Open.

În sferturile de finală, sportiva româncă a învins-o pe Anett Kontaveit, scor 6-1, 6-1, în timp ce iberica s-a impus în partida cu Anastasia Pavliucenkova, scor 7-5, 6-3.

Organizatorii au anunţat programul de joi, 30 ianuarie, iar semifinala Halep – Muguruza va fi al doilea meci al zilei şi va începe după ora 06:30, ora României, pe Rod Laver Arena.

Prima semifinală programată este Ashleigh Barty – Sofia Kenin, meci care va începe la ora 05:00, ora României.

Simona Halep se simte foarte bine la Australian Open şi a reuşit o performanţă incredibilă: este singura jucătoare rămasă în competiţie care nu a pierdut niciun set în cele 5 partide disputate până acum!