Cel mai important meci al finalului de an, cel cu Steaua, nu a putut fi văzut de fanii Petrolului, pentru că nu vrut jandarmii. Jucătorii Petrolului au făcut front comun cu fanii, au vrut, la un moment dat, să nu intre pe teren, în semn de protest pentru că suporterii nu au fost lăsaţi la meci. Până la urmă, petroliştii s-au înarmat cu ambiţie, au luptat şi pentru fani şi au dominat meciul cu Steaua, în Ghencea, de o manieră categorică. Şi, când spun asta, nu mai pot fi acuzat de subiectivism, toată ţara putând fi martoră la modul în care Steaua a gâfâit pentru un egal.

Contra a surprins din start, Camara fiind trimis în avanposturi. Portughezul nu a jucat rău, a câştigat multe dueluri cu fundaşii centrali Szukala şi Varela, a jucat rolul de pivot, a avut şi ocazii. În primul sfert de oră, Petrolul a bifat două ocazii de gol, Teixeira şi Camara şutând periculos, dar pe lângă poarta apărată de Tătăruşanu. Steaua a tras primul şut spre poarta Petrolului abia în minutul 32. Elocvent pentru ceea ce se jucase! Finalul de repriză a adus o multitudine de lovituri libere acordate Stelei, de multe ori gratuit, doar pentru că steliştii se zvârcoleau de mama focului şi doar pentru că Reghecampf cerea, cu gesturi largi, aceste lovituri. La ultima fază a reprizei, Bourceanu a centrat dintr-o lovitură liberă acordată foarte uşor, ca să nu spun degeaba, Szukala a deviat pentru Iancu, acesta a trimis mai departe la Prepeliţă, iar olteanul a marcat! Nu a mai contat că timpul suplimentar al primei reprize fusese depăşit cu un minut! Aşa s-a încheiat o repriză în care Petrolul a jucat fotbal, iar Steaua a ajuns la poarta adversă doar la fazele fixe. Repriza secundă a fost una cu sens unic. Petrolul a atacat în valuri. Albin a şutat din demivole în minutul 50, Tătăruşanu respingând mingea pe care scria 1-1. În minutul 65, Haţegan nu a văzut un henţ clar în careu, făcut de Varela, şi nu a acordat penalty pentru Petrolul, aşa cum era normal. Apoi, în minutul 66, Guilherme a centrat perfect pentru Albin, acesta a reluat spectaculos, din săritură, mingea a lovit gazonul şi a sărit peste poartă! Ocazia imensă a Petrolului avea să anunţe, însă, golul care a venit în minutul 78. După o lovitură liberă executată de Teixeira, Geraldo a recentart, cu capul, pentru Benga, iar fundaşul central al Petrolului a reluat cu sete, sub bară, restabilind o egalitate logică. Petrolul nu s-a mulţumit cu un punct, a continuat să atace şi să ameninţe poarta Stelei, în vreme ce gazdele au replicat prin Adi Popa, pe final, după o fază precedată de un henţ, nesancţionat, din nou, de Haţegan. Albin şi Hoban au produs ultima ocazie a Petrolului, uruguayanul făcându-i culoar lui Hoban, acesta a avansat şi a tras plasat, puţin pe lângă poartă! S-a încheiat 1-1, un rezultat nedrept pentru Petrolul, după aspectul jocului. Echipa ploieşteană a arătat, însă, la acest test, că are forţa de a domina Steaua la ea acasă, a avut o posesie superioară,  a tras mai mult la poartă, a avut de două ori mai multe cornere. Chiar dacă nu a avut suporterii în tribune! Nesimţirea oficialilor stelişti a atins cota maxime la final, atunci când MM Stoica l-a acuzat pe Haţegan de viciere de rezultat, pentru că nu l-a eliminat pe Benga! Uitând că bucureştenii au marcat un gol după ce expirase timpul regulamentar, uitând că Petrolului nu i-a fost acordat un penalty clar şi uitând că Steaua nu a jucat nimic! Frustări de stelişti obişnuiţi să primească pomană! Penibilă şi ca joc, dar şi ca atitudine, gruparea din Ghencea s-a făcut de râs, şi-a arătat limitele şi a arătat chiar ca o oaie speriată, hăituită de lupi!