Portarul Igor Akinfeev a fost declarat jucătorul meciului Spania – Rusia, câştigat de ruşi cu scorul de 5-4 în urma loviturilor de departajare, duminică, în optimile de finală ale Cupei Mondiale.

Reprezentativa Rusiei a eliminat selecţionata Spaniei impunându-se cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare. A fost primul meci de la actuala ediţie a CM ajuns la lovituri de departajare şi prima partidă din istoria competiţiei la care cele două echipe au făcut câte patru schimbări.

Pe stadionul Lujniki, din Moscova, la finalul prelungirilor scorul era 1-1. Spania a deschis scorul printr-un autogol al lui Ignaşevici, în minurul 12. Pentru Rusia a înscris Dziuba ’41 (penalti).

La loviturile de departajare, pentru Rusia au marcat Smolov, Ignaşevici, Golovin şi Cerişev.

Pentru Spania au marcat Iniesta, Pique şi Ramos. Au ratat Koke şi Iago Aspas.

În sferturi, Rusia va întâlni câştigătoarea partidei din optimi Croaţia – Danemarca, programată la ora 21.00, la Nijni Novgorod.