Germania a fost eliminată de la Cupa Mondială 2018 încă din faza grupelor, după ce a fost învinsă cu 2-0 de naţionala din Coreea de Sud.

Germania avea nevoie de o victorie în faţa asiaticilor, însă în primul minut de prelungire Coreea de Sud a marcat. Arbitrul a decis consultarea VAR, pentru offside, dar golul a fost valabil.

La ultima fază, Coreea de Sud a mai înscris un gol prin Son Heung-Min, care a scăpat singur în faţa porţii, portarul Neuer fiind surprins în jumătatea adversă.

În celălalt meci al grupei F, Suedia a învins Mexic cu scorul de 3-0 şi s-a calificat de pe primul loc în optimile de finală. Mexicanii merg mai departe de pe locul secund, deşi au fost tot timpul lideri.

Coreea de Sud a terminat grupa pe locul 3, datorită golaverajului în timp ce nemţii s-au clasat pe ultimul loc.