Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 2, s-a calificat pentru a doua oară în carieră în finala French Open, după ce a învins-o, joi, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-3, pe Karolina Pliskova din Cehia, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 2. Halep va evolua din nou pentru trofeul Suzanne Lenglen, după ce a ratat câştigarea lui în 2014, când a pierdut în faţa rusoaicei Maria Şarapova.
Deşi a pierdut un set, Halep a evoluat foarte bine în partida cu sportiva cehă, pe care o mai învinsese de patru ori din cinci întâlniri, niciuna însă pe zgură. Jucătoarea română nu a făcut un meci eroic, ci unul tactic foarte bun, inteligent, fără a se panica sau enerva în momentele în care Pliskova a evoluat mai bine. Românca a confirmat previziunile specialiştilor şi a ajuns în finala celui de-al doilea Grand Slam al anului, care va încheia un sezon de excepţie pentru ea pe zgură, cu doar două înfrângeri până acum
Primul set a curs firesc în favoarea româncei, pentru că Halep a jucat exact, calm şi a servit mai bine decât adversara. Lipsită de mobilitate şi cu un bagaj tehnic mai sărac, Pliskova nu s-a putut baza în acest set nici pe atuurile ei, serviciul şi lovitura de dreapta. Serviciul a avut o proporţie mică de reuşită a primului, iar cu dreapta a greşit mult.
Halep a căutat şi a reuşit să crească durata schimburilor, înălţimea şi profunzimea mingilor, să deschidă unghiurile şi să o mişte pe teren cât mai mult pe Pliskova, pentru a o împiedica pe aceasta să lovească din poziţii confortabile.
Românca a obţinut break-ul în ghemul al treilea, apoi a anulat două mingi de rebreak pentru a face diferenţa de 3-1. Ţinându-şi bine serviciul, Halep a păstrat avantajul până la finalul setului, pe care l-a câştigat cu 6-4, în 43 de minute.
Situaţia s-a schimbat la 180 de grade în setul secund. Pliskova s-a mişcat mai mult, a lovit mai tare şi mai precis, a venit la fileu, servind mai bine în acelaşi timp, mai ales cu al doilea. Halep nu a mai reuşit să contracareze forţa loviturilor adversarei, iar numărul erorilor comise de ea a crescut. Tot un break a făcut diferenţa, pe care Pliskova l-a obţinut în ghemul al şaselea. La 5-2, sportiva cehă a ratat o minge de set. Ea a pus capăt setului în ghemul următor, câştigând cu 6-3, după alte 32 de minute.
În decisiv, Halep a jucat chiar mai bine decât în primul set, a putut să revină la planul iniţial şi să se impună. Ea a reuşit câteva execuţii extraordinare care au descumpănit-o pe rivală. Sportiva română a fcăut break-ul la 2-1 şi a condus cu 4-1 apoi. Pliskova a câştigat pe propiul serviciu şi imediat a făcut şi ea break. A fost ultimul ei ghem de pe tabelă, pentru că Halep le-a câştigat pe următoarele şi a încheiat decisvul, cu 6-3, după două ore de la start.
În ultimul act, Halep va juca, sâmbătă, de la ora 16.00, în premieră, împotriva sportivei letone Jelena Ostapenko, locul 47 WTA. Ostapenko a împlinit, joi, 20 de ani, în ziua în care a învins-o cu scorul de 7-6 (4), 3-6, 6-3 pe elveţianca Timea Bacsinszky, locul 31 WTA şi cap de serie numărul 30, calificându-se pentru prima dată în finala unui Grand Slam. Tânăra letonă nu are niciun trofeu în palmares, de când evoluează ca profesionistă.
Calificarea în finală este recompensată la Roland Garros cu 1.060.000 de euro şi cu 1.300 de puncte WTA. Învingătoarea va primi 2,1 milioane de euro şi 2.000 de puncte WTA.
Halep, din nou în finală la Roland Garros
8 iunie 2017
- citeşte totul despre:
- halep,
- finala,
- roland garros,
- calificare,
- tenis,
- wta




Din aceeaşi categorie:
Bute a picat pentru a doua oară testul antidoping
(12 august 2016)
57 vizualizări
Judoka Alex Bologa, complet nevăzător, a câştigat medalia de bronz la Jocurile Paralimpice de la Rio
(9 septembrie 2016)
622 vizualizări
Ligi judeţene / Rezultatele din săptămâna 4-10 aprilie şi clasamentele
(13 aprilie 2016)
103 vizualizări
FRF ia atitudine, după ce a fost acuzată că s-a folosit de copii la meciul cu Norvegia
(19 octombrie 2019)
59 vizualizări
Liga C Prahova - etapa I
(2 septembrie 2014)
160 vizualizări
Ce spune Tavi Grigore după anunţul lui Valeriu Răchită
(20 iulie 2016 - Ciprian RADU)
527 vizualizări
Mulţescu: Vom muri cu ei de gât!
(19 septembrie 2014)
457 vizualizări
Petrolul a pierdut, asta da ştire!
(6 octombrie 2013 - Edi MOLDOVAN)
204 vizualizări
Incredibil! Batman a dat în judecată echipa de fotbal Valencia
(23 noiembrie 2014)
454 vizualizări
Antrenorul Petrolului a vrut să plece!
(5 mai 2016)
238 vizualizări
Culmea nesimţirii/Chipciu: Toţi sunt împotriva noastră!
(10 decembrie 2013 - Edi MOLDOVAN)
328 vizualizări
Asta ar putea fi cheia salvării de la retrogradare
(29 ianuarie 2016 - Ciprian RADU)
312 vizualizări
Hipodromul Ploieşti: armăsarul Ramon II a câştigat „Premiul de Deschidere”!
(28 aprilie 2018)
261 vizualizări
Să-i facem statuie! Rapid – Teixeira 1-1
(13 martie 2015 - Ciprian RADU)
388 vizualizări
Petrolul – Oţelul Galaţi. Echipele de start
(3 noiembrie 2014 - Ciprian RADU)
162 vizualizări
CSU Asesoft a dat lovitura! Transfer din NBA!
(19 octombrie 2014 - Ciprian RADU)
125 vizualizări
Haita cere vârf! FK Jagodina – Petrolul 2-0 (1-0)
(30 iunie 2015 - Ciprian RADU)
195 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole