Elena Pagu, în vârstă de 90 de ani, a obţinut o medalie de aur la Campionatul Mondial de Marş Sportiv din Coreea de Sud, la proba de 3.000 de metri destinată celor de vârsta a III-a.
Mai mult, a reuşit să doboare şi un record mondial, devenind cea mai în vârstă participantă care a reuşit să ducă la bun sfârşit o astfel de cursă. Elena Paga mai are în palmares 8 titluri de campioană mondială, 5 de campioană europeană şi 4 de campioană balcanică.
„A fost unul din concursurile mai grele şi cu evoluţii mai mari. A fost timpul scurt de acomodare cu fusul orarul şi, bineînţeles, o pretenţie foarte mare a comisarilor de traseu care au fost de o exigenţă neobişnuită.
Am fost ca o surpriză, din nou, pentru toţi pentru că nu era nimeni mai aproape de mine cu 15 ani. Eu am zâmbit şi am alergat. Aşa am făcut marşul. Am zâmbit”, a declarat Elena Pagu, campioană mondială la marş sportiv, pentru Digi24.
S-a născut într-un sat din Suceava şi acum locuieşte într-un apartament din cartierul bucureştean Vitan.
S-a apucat de alergat cu puţin timp înainte de a ieşi la pensie, încercând să scape de o depresie. Se antrenează pentru astfel de competiţii alergând în jur de 10 kilometri pe zi. De când face sport constant, răceşte foarte rar şi spune, în glumă, că un alt secret pentru forma sa fizică ar fi şi faptul că mănâncă mulţi ardei iuţi.
Uneori, iarna, aleargă şi în picioarele goale prin zăpadă. „În Bucureşti, o singură dată şi-a mai făcut un cetăţean cruce când m-a văzut alergând. Ninsese şi era o zăpadă curată şi pufoasă, aşa că mi-am zis: «Eu trebuie să alerg prin zăpada asta!» Ştiţi, competiţiile sunt un stimulent, mai ales pentru noi, vârstnicii.
Ai un calendar, ştii că peste două luni ai o competiţie, te antrenezi… ai un scop! Când îţi doreşti ceva şi eşti vârstnic, e foarte important. Că dacă nu-ţi mai doreşti nimic, eşti bun de îngropat!”, povesteşte Elena Pagu în cartea „Locuri, oameni, poveşti”, semnată de Liliana Nicolae.
Secretele Elenei, românca de 90 de ani care a devenit campioană mondială la marş sportiv
23 martie 2017





Din aceeaşi categorie:
Bianca Andreescu a câştigat US Open-ul! Serena Williams a pierdut a patra finală de Grand Slam consecutivă!
(8 septembrie 2019)
32 vizualizări
Selymes s-a supărat pe Petrolul: "Nu e normal sa renunţi la un antrenor numai pentru că s-a jucat un meci slab"
(25 august 2015)
449 vizualizări
Start în retur/ FC Petrolul – Sporting Roşiori se joacă duminică, de la ora 14.00!
(5 martie 2018)
534 vizualizări
Rezultatele juniorilor de la FC Petrolul
(30 septembrie 2013)
163 vizualizări
Nu au trecut de faza grupelor
(8 iulie 2013 - Edi MOLDOVAN)
89 vizualizări
Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al doilea al Australian Open
(20 ianuarie 2020)
80 vizualizări
Transfer important pentru atletismul ploieştean
(7 noiembrie 2014)
67 vizualizări
Mazăre, petroliştii nu renunţă: petitie online pentru Hamza
(15 august 2013 - Edi MOLDOVAN)
299 vizualizări
CFR Cluj – Petrolul, stăpânele remizelor
(6 aprilie 2014 - Edi MOLDOVAN)
353 vizualizări
Suspendare pentru Şarapova! Federaţia de Tenis a sancţionat-o pe rusoaică pentru dopaj
(8 iunie 2016)
67 vizualizări
Amendă URIAŞĂ dată Petrolului pentru scandări xenofobe!
(8 octombrie 2014 - Ciprian RADU)
293 vizualizări
Pierduţi în Sala Olimpia. CSU Asesoft – Krasny Oktyabr 79-96. Ce spune Vladimir Arnautovic
(20 noiembrie 2014)
91 vizualizări
Ponturile zilei – 21 noiembrie 2013
(21 noiembrie 2013 - Edi MOLDOVAN)
127 vizualizări
Crângu îi răspunde dur lui Rednic: A intrat în istoria clubului cu 5 înfrângeri consecutive acasă!
(9 decembrie 2015)
514 vizualizări
Petrolul/Cât de mult contează accidentarea lui Fanchone?
(13 octombrie 2014 - Edi MOLDOVAN)
142 vizualizări
FC Brazi, înfrângere la scor
(18 martie 2014 - Edi MOLDOVAN)
102 vizualizări
U Cluj învinge ASTRA cu 1-0 ! Ne ajută şi Dinamo ?
(1 martie 2014)
353 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole