Partida dintre ASA Târgu Mureş şi Pandurii s-a terminat după doar 45 de minute, când scorul era 2-0 pentru gazde după reuşitele lui Mureşan (19) şi Vlad Morar (37).

După pauză, jucătorii gorjenilor au refuzat să mai iasă de la vestiare. Marius Avram a dat drumul la meci pentru încă 3 minute, conform regulamentului. Jucătorii oaspeţilor se schimbaseră deja şi aşteptau pe tunel fluierul final.

După ce s-au scurs 3 minute meciul a fost oprit, iar Pandurii va pierde acest joc la "masa verde", scor 0-3.

Starea gazonului, îngheţat în unele porţiuni, a fost motivul principal al protestului. Probabil, şi problemele financiare de la olteni au fost un factor.

Startul revoltei fusese dat înaintea jocului de gorjenii Pleaşcă şi Sânmărtean, care au refuzat să joace din cauza terenului îngheţat.