Petrolul şi CS Blejoi au oferit o prestaţie de pomină în ultima etapă a turului. La egalitate de puncte, ba chiar şi la golaveraj, cele două formaţii erau despărţite doar prin criteriul numărului de goluri marcate, valabil în timpul competiţiei şi care oferea prima poziţie echipei din Blejoi.

Ei bine, ultima rundă a fost un duel de la distanţă între echipele din fruntea clasamentului , pe care lupii l-au câştigat la mustaţă, graţie golului marcat în prelungiri. Atenţie, a fost vorba despre golul cu numărul nouă! Petrolul a desfiinţat-o pe AS Măneşti, scor 9-1, în timp ce, la Urlaţi, CS Blejoi se impunea cu 7-0!

Astfel, galben-albaştrii au făcut +47 la golaveraj, faţă de +46, cât are echipa antrenată de Răzvan Vlad.

Lupii intră, aşadar, în vacanţa de iarnă, de pe prima poziţie a Ligii A Prahova. Înainte de pauză însă, au meciul de cupă cu Unirea Teleajen, la sfârşitul săptămânii viitoare.

.
Petrolul - CS Măneşti 9-1 (5-0)

Marcatori: Ad. Vintilă (23, 72), D. Gheorghe (26, 37), I. Anghel (28 autogol). G. Păun (44, 46), M. Jipa (87, 90+3)/Latea (66).

Petrolul: I. Marinică – Olaru, Prunescu, D. Chiriţă, Velisar – V. Butufei (82 M. Jipa) – I. Dumitrescu (55 D. Nae), G. Păun (71 Niţescu), Cl. Tudor (cpt), D. Gheorghe – Ad. Vintilă. Antrenor: Octavian Grigore.

CS Măneşti: D. Dumitraşcu – I. Ivan (46 Latea), C. Vanghele (71 A. Dumitraşcu), I. Anghel, Durlea – G. Dumitraşcu, V. Vanghele (cpt) (63 Gh. Simion), F. Ungureanu (57 C. Anghel), Procopianu – S. Ivan, C. Ştefan. Antrenor: Nicolae Marin.

Arbitri: Ovidiu Oprea - Sorin Nistor şi Andrei Sotir (toţi din Ploieşti). Observator AJF: Constantin Safta (Iordăcheanu).