După remiza albă din etapa trecută, Petrolul s-a impus cu scorul de 6-0 în meciul de la Plopeni, revenind pe primul loc în Liga A Prahova cel puţin până mâine şi, recuperând, graţie celor şase goluri marcate, şi handicapul pe care îl avea la golaveraj faţă de CS Blejoi.

Un singur gol din cele şase a fost marcat în prima repriză, de Claudiu Tudor, repriză în care lupii au înşirat ocazii cu nemiluita, în condiţiile în care CSO Plopeni e o echipă care şi-a pierdut pe drum cam toate piesele importante.

Aşadar, festival de goluri în repriza secundă, seria de cinci fiind deschisă de Păun (aflat la prima reuşită pentru lupi) şi continuată de Nae, Butufei, S. Petre şi Jipa.

În etapa viitoare, sâmbătă, Petrolul joacă acasă cu CS Măneşti Coada Izvorului, iar elevii lui Tavi Grigore au şanse importante să termine turul pe primul loc.

CSO Plopeni - Petrolul Ploieşti 0-6 (0-1)

Stadion: „Gheorghe Şilaev”. Spectatori: 1.500.

Au marcat: Cl. Tudor (38), G. Păun (50), D. Nae (54), Butufei (77), S. Petre (83), M. Jipa (90).

CSO Plopeni: A. Niţă (cpt) – Cl. Bălan, Al. Chirilă, Chejnoiu, Oct. Gheorghe – A. Paraschivoiu, N. Copilu (54 A. Paraschiv) – C. Vlad, B. Roşu, Al. Vasile – R. Huza (66 C. Gheorghe). Antrenor: Daniel Dumitrache.

Petrolul: Marinică – Olaru, Prunescu, D. Chiriţă, Velisar – Butufei – I. Dumitrescu (54 D. Gheorghe), Cl. Tudor (cpt), G. Păun (74 M. Jipa), D. Nae (64 Niţescu) – Ad. Vintilă (81 S. Petre). Antrenor: Octavian Grigore.

Arbitri: Andrei Moroiţă – Cătălin Popovici şi Louis Oprescu (toţi din Ploieşti). Observator AJF Prahova: Ionuţ Borcan (Ploieşti).

Cartonaş galben: M. Jipa (90).