Ajunsă tocmai în cupele europene, CSMS Iaşi era să învingă - şi confortabil încă – pe Hajduk Split. La prima participare în Europa, Iaşiul a dat două goluri la foc automat, prin Cristea şi Piccioni, lăsându-i pe croaţi mască prin jocul ofensiv practicat.

În repriza a doua, moldovenii s-au întors la practica din campionatul intern – toţi în apărare, în speranţa unui contraatac decisiv.

Croaţii au redus din handicap repede, au stat în jumătatea ieşenilor până la final şi au egalat la ultima fază, când Grahovac a scăpat mingea în plasă după un şut perfect parabil trimis de Said.

La 2-2, Iaşiului îi va fi greu să se califice în Croaţia, dar oricum pleca cu şansa a doua. Ceea ce s-a întâmplat în prima repriză a fost aşa, un bonus, prin care am văzut încă o dată cum ar fi ca echipele româneşti să aibă mentalitatea potrivită.

CSMS Iaşi — Hajduk Split 2-2 (2-0)

Au marcat: Andrei Cristea (19), Gianmarco Piccioni (23) / Franck Ohandza (48), Ahmed Said (90+4).