În perioada 21-24 aprilie, la Kazan (Rusia), au loc Campionatele Europene de judo seniori, la care participă 394 de sportivi din 46 de ţări, printre care şi reprezentantele clubului CSM Ploieşti, Andreea Chiţu şi Violeta Dumitru.

În prima zi, Andreea Chiţu a cucerit medalia de bronz la categoria ei de greutate, 52 kg, după ce a trecut de Laura Gomez (Spania) şi Yulia Ryzhova (Rusia), a pierdut în semifinală cu Priscilla Gneto (Spania) şi a reuşit, în lupta pentru locul al III-lea, să treacă de Evelyne Tschopp, din Elveţia.

La categoria „48 kg”, Violeta Dumitru a fost învinsă în primul tur de franţuzoaica Laetitia Payet.

Andreea Chiţu îşi continuă pregătirile pentru participarea la Jocurile Olimpice de la Rio, principalul său obiectiv din acest an.