Handbaliştii de la CSM Ploieşti au câştigat meciul extrem de important cu CSM Focşani, din cadrul etapei a III-a a play-out-ului Ligii Naţionale. A fost 28-21 (14-8) pentru elevii lui Dragoş Dobrescu, care au condus şi la 10 goluri diferenţă în repriza secundă (21-11), asigurându-şi astfel un final de meci liniştit.

Victoria de la Sala Olimpia şi succesul Energiei Târgu Jiu la Vaslui au făcut ca echipa ploieşteană să urce un loc în clasamentul play-out-ului.

Următorul meci al elevilor lui Dragoş Dobrescu este programat sâmbătă, la Târgu Jiu, pentru ca, la mijlocul săptămânii viitoare, să revină în Sala „Olimpia” pentru confruntarea cu Minaur Baia Mare.

CSM Ploieşti - CSM Focşani 28-21 (14-8)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti. Spectatori: 400.

CSM Ploieşti: Szopka (11 intervenţii) - Tărîţă (2 goluri), Botezatu (5), Capotă (4), Zamfir (2), Al. Farcaş (4, 1 din „7 metri”), Stăncioiu (2). Au mai jucat: Antonaru (o intervenţie), D. Rotaru - Turcu (8 goluri, 2 din „7 metri”), Hoinaru (1), Hodorogea. Antrenor: Dragoş Dobrescu.

CSM Focşani: Marocico - Năstăsie (4 goluri, 1 din „7 metri”), Eros (5, 2 din „7 metri”), Neaţă, Gramatic (2), Cadar (1), Popa (1). Au mai evoluat: Cloşcă, Rusu - Ragea, Miroiu (4 goluri, 1 din „7 metri), I. Gheorghe (1), S. Rotaru, Mocanu (1), Smeu (2). Antrenor: Viorel Ciubotaru.

Arbitri: Georgian Băducu şi Răzvan Voicu (ambii din Buzău).

Observator FRH: Horaţiu Belu (Bucureşti).

Statisticile partidei

Aruncări de la „7 metri”: 3/0 ratate - 6/2 ratate (Năstăsie, Eros).

Eliminări „2 minute”: 9 (Capotă - 3, Botezatu, Al. Farcaş - 2, Tărîţă, Stăncioiu, Zamfir) - 8 (Ragea - 3, S. Rotaru, Neaţă, Eros, Miroiu - 2).

Play-out - Etapa a III-a

HC Vaslui - Energia Tg. Jiu 28-29 (14-14)

Minaur Baia Mare - Danubius Galaţi 36-25 (17-9)

Clasament play-out

1. Energia Târgu Jiu - 30 puncte

2. Minaur Baia Mare - 28 puncte