Serena Williams (SUA, 1 WTA), a fost învinsă de rusoaica Svetlana Kuzneţova cu 6-7(3), 6-1, 6-2, luni, şi a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Miami (Florida), dotat cu premii în valoare totală de peste şase milioane dolari.

Serena, care a câştigat ultimele trei ediţii ale turneului Miami Open (din totalul de opt titluri în Florida), a cedat după două ore şi trei minute de joc, pierzând fără drept de apel ultimele două seturi. Ultimul eşec pentru Serena Williams (34 ani) la acest turneu data din martie 2012, când era eliminată în sferturi de daneza Caroline Wozniacki.

Williams a suferit a treia sa înfrângere în acest an, precedentele două fiind în finale la Australian Open (cu germanca Angelique Kerber) şi la Indian Wells (cu Victoria Azarenka).

În sferturi la Miami, Kuzneţova o va înfrunta pe învingătoarea meciului dintre compatrioata sa Ekaterina Makarova (30 WTA) şi ucraineanca Elina Svitolina (12 WTA).