Elevii lui Dragoş Dobrescu au pierdut fără dept de apel partida de la Vaslui, prima din playout. Diferenţa a fost mare, de 14 goluri, situaţia fiid lămurită de moldoveni încă de la începutul meciului: 3-0 (minutul 6), 7-2 (12) şi 10-4 (18), 16-8 (la pauză).

Cum primele trei clasate s-au impus în partidele de pe teren propriu, clasamentul playout-ului s-a rupt în două, iar misiunea handbaliştilor de la CSM a devenit mai dificilă, după ce distanţa faţă de locul al 2-lea a crescut la 8 puncte. Pentru CSM Ploieşti, urmează, duminică, de la ora 20.00, un nou meci în deplasare, pe terenul ultimei clasate, Danubius Galaţi, în care, însă, victoria este obligatorie, scrie csmploiesti.ro. Primul meci pe teren propriu în Sala „Olimpia” este cel de miercurea viitoare, cu CSM Focşani.

Ultimelew două clasate retrogradează direct, în timp ce locurile 3 şi 4 din playout dau baraj cu echipele de pe locul al doilea din cele două serii ale ligii secunde.

HC Vaslui - CSM Ploieşti 36-22 (16-8)

Sala: Vaslui. Spectatori: 500.

HC Vaslui: T. Stănescu - G. Bujor (7 goluri), V. Anton, M. Bujor (7), Hrimiuc (6), Pasere (1), Barac. Au mai evoluat: Pralea - Moldovanu (2 goluri), Polocoşer, A. Roşu (8), Hagiu, M. Sandu (2), Cotinghiu (2), D. Soare (1), Iftene. Antrenor: Sandu Iacob.

CSM Ploieşti: Szopka - Tărîţă (1 gol), Capotă (1), Turcu (2), Zamfir (1), Dediu (5), Stăncioiu (4). Au mai jucat: Antonaru, D. Rotaru - Al. Farcaş (3 goluri), Hoinaru, Hodorogea (4), Botezatu (1). Antrenor: Dragoş Dobrescu.

Arbitri: Valentin Călina (Argeş) şi Claudiu Belean (Mureş).

Observator FRH: Cristian Potora (Cluj).

Statisticile partidei

Aruncări „7 metri”: 3/1 ratată - 4/0 ratate.

Eliminări „2 minute”: 3 (Cotinghiu, Pasere, Soare) - 2 (Zamfir - 2).

Play-out - Etapa I

Energia Tg. Jiu - Danubius Galaţi 36-24 (19-12)

Minaur Baia Mare - CSM Focşani 33-25 (15-9)

Clasament play-out

1. Energia Târgu Jiu - 27 puncte

2. Minaur Baia Mare - 22 puncte