Echipa feminină a României a ocupat doar locul 13 în calificările încheiate sâmbătă la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Glasgow şi a ratat atât intrarea în finala pe echipe, cât şi calificarea directă la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Gimnastele noastre nu au reuşit nicio calificare în finalele pe aparate, o contraperformanţă istorică pentru acest sport care a adus de-a lungul anilor numeroase medalii României. Totuşi, Larisa Iordache şi Laura Jurca au obţinut calificarea în finala de la individual compus.

Echipa Statelor Unite a ocupat primul loc în clasamentul calificărilor, cu 236.611 puncte, urmată de Rusia, 231,437 p, Marea Britanie, 227,162 p, China, 225,127 p, Italia, 224,452 p, Japonia, 223,863 p, Canada, 222,780, Olanda, 222,354 p, toate calificate în finală şi la Jocurile Olimpice 2016. România (Larisa Iordache, Diana Bulimar, Andreea Iridon, Laura Jurca şi Silvia Zarzu) a ocupat locul 13, cu 217,220 p, devansată şi de Brazilia (221,861 p), de Franţa (219,919), Belgia (219,780) şi Germania (219,261).

Echipele de pe locurile 9-16, printre care se află şi România, vor avea o a doua şansă de calificare la JO 2016 la concursul preolimpic de la Rio, programat între 16 şi 19 aprilie.

În clasamentul pentru finala de la individual compus, pe primul loc se află americanca Simone Biles, cu 61,598 puncte, urmată de elveţianca Giulia Steingruber, 57,640 p, şi o altă americană, Gabrielle Douglas, 57,516 p, etc. Larisa Iordache s-a calificat cu al 16-a punctaj, 55,698 puncte, iar Laura Jurca a ocupat locul al 23-a, cu 55,332 p. Primele 24 de gimnaste, dar nu mai mult de două de ţară, vor evolua în finala programată joi.

La paralele, cea mai bună notă după calificări o are rusoaica Daria Spiridonova, 15,466, în timp ce Iordache e prima româncă, pe 61, cu 13,200. la bârnă, americanca Biles are cea mai mare notă, 14,966, iar Iordache e prima reprezentantă a ţării noastre, pe 23, cu 13,866. La sol, tot Biles e prima, cu 15,966, iar Laura Jurca e prima româncă, pe 32, cu 13,800. La sărituri, Biles are prima medie, 15,633 p, în timp ce româncele nu au fost luate în calcul, neavând niciuna două sărituri.

Lotul masculin al României va evolua în calificări luni.