Antrenorul Petrolului a făcut o analiză corectă a prestaţiei jucătorilor săi. “Am jucat foarte slab, iar victoria celor de la Craiova este meritată. Nu am jucat nimic din ceea ce am pregătit pe parcursul acestei săptămâni. Nemulţumirea e că nu am putut să revenim după ce am primit gol, deşi am avut practic un meci întreg la dispoziţie. În repriza a doua, am încercat să punem presiune, am făcut schimbări, dar ocazii tot nu am avut. Ce trebuie făcut? Trebuie să jucăm fotbal. Asta trebuie să facem. Este singura noastră şansă, asta pregătim la antrenamente, să avem posesie, să ieşim bine cu mingea, nu să o aruncăm în faţă. E nu sunt impresar, nu am adus niciun jucător. Trebuie să ne gândim şi la faptul că, de când am venit, mereu am avut probleme de lot. Azi n-a jucat Ropotan, Tamuz are doar câteva zile de antrenament, pentru că, după jocul de la Timişoara, i se umflase piciorul. Pe Farina am vrut să-l bag titular, dar, tot aşa, vine după două sptămâni de pauză şi antrenamnetele l-au solicitat. Mi-a spus că e obosit şi că nu poate intra din primul minut. Tudose e accidentat, dacă facem socoteala, am avut constant 5-6 jucători care au fost în situaţia să aibă doar câteva zile de pregătire înaintea meciurilor.

Dar, cum spuneam, am făcut un joc slab. Dacă în meciurile anterioare n-am avut şansă, acum nu am jucat nimic. La faza golului, Ivan trebuia oprit în afara careului, chiar cu preţul unui cartonaş galben. Apoi, iarăşi am greşit, l-am lăsat prea uşor să tragă la poartă. Le-am atras atenţia înainte, este stilul lui (al lui Ivan – n.r.) şi nu e prima dată când dă gol dintr-o fază asemănătoare”.