Petrolul n-a arătat rău, dacă ţinem cont de coordonatele acestei partide, în primul rând de faptul că ploieştenii au înscris neaşteptat de repede, în minutul 9, după un penalti obţinut de Moussa şi transformat de Ropotan. Un alt element crucial a fost catonaşul roşu pe care l-a văzut Ropotan, altfel cu cu prestaţie bună la Târgu Mureş. Mijlocaşul Petrolului a întins însă coarda, a simulat cam prost un fault la marginea careului, în condiţiile în care mai avea un galben. Şi l-a luat şi pe cel de-al doilea, în minutul 82.

Minute bune, Petrolul s-a văzut pusă în situaţia să apere avantajul, dar n-a făcut-o urât şi n-a renunţat la ofensivă. Retragerea din unele momente nu afost deliberată, ci necesară. E plăcut să constaţi că lupii au  curaj ,cel puţin, şi că nu se mulţumesc cu un egal. Până să fie eliminat Ropotan, Sebi Tudor a vrut să bage doi atacanţi, pe amândoi odată: Tamuz şi Lemnaru, pentru Moussa şi Zoubir.

Finalul meciului a fost de-a dreptul nebun. Sau, poate mai nebun  a fost arbitrul  Feşnic, din moment ce a putut să dea penalty în favoarea Mureşului pentru că Beţa l-a atins cu mâna pe faţă pe Jazvic, după ce acesta îşi prelungise déjà prea mult mingea. Parcă aud la emisiuni: au fost circumstanţe… Au fost pe dracu! Aşa n-o să jucăm niciodată fotbal!

În orice caz, Pecanha a apărat şutul lui Mureşan păstrând un punct preţios în vistieria lupilor. A făcut dreptate, cum s-ar spune, pentru că acest 1-1 pare a fi corect, iar portarul lupilor a contribuit din plin prin câteva parade şi nici Stăncioiu n-a stat degeaba în poarta cealaltă.

ASA Tg. Mureş – FC Petrolul Ploieşti 1-1 (0-1)

Marcatori: Balaur (68)/Ropotan (9, pen.).

ASA: Stăncioiu – Golanski, Ivan Lopez, Balaur, Brandan – Gorobsov (62 Balic), Mureşan (cpt) – Hanca (46Pedro), Kortzorg (30 Axente), Jazvic – Costa. Antrenor: Vasile Miriuţă.

FC Petrolul: Pecanha – Beţa, Benga, Genev (81 Lemnaru), Porret – Bucşa, Ropotan – Peteleu, Marinescu (cpt) (84 Chiriţă), Zoubir – Moussa (90+1 Tamuz). Antrenor: Eusebiu Tudor.

Cartonaşe galbene: Ivan Lopez (8), Balaur (13), Mureşan (46)/Pecanha (32), Peteleu (40), Ropotan (64, 82), Moussa (66), Zoubir (87), Beţa (88).

Cartonaş roşu: Ropotan (82).

Au arbitrat: Mircea Horaţiu Feşnic (Cluj) – Marius Nicoară (Drobeta Turnu Severin) şi Daniel Mitruţi (Craiova).

Arbitru de rezervă: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin).

Observatori: Cătălin Popa (Vaslui) şi Sorin Boca (Iaşi).