Fetele de la CSM Ploieşti au respectat planul şi s-au impus şi în ultima etapă a sezonului regulat. Marţi seară, la Sala Olimpia, CSM s-a impus cu scorul de 30-25 (15-13) în partida cu CSU Neptun Constanţa.

CSM Ploieşti încheie sezonul regulat al Ligii Naţionale pe poziţia a 8-a a clasamentului, cu 37 de puncte, şi se pregăteşte de play-off. În primul tur va avea o misiune extrem de dificilă, în compania campioanei HCM Baia Mare, care a terminat pe primul loc, la un punct de CSM Bucureşti.

Primul tur se dispută după sistemul „cel mai bun din trei meciuri”, prima întâlnire fiind programată sâmbătă, 2 mai, la Ploieşti, iar celelalte două, pe 6 şi 8 mai, la Baia Mare. În faza următoare a play-off-ului, cele două formaţii se vor „împerechea” cu ocupantele poziţiilor 4 şi 5, SCM Craiova şi HCM Roman.

CSM îşi doreşte realizeze marea surpriză şi să treacă de Baia Mare. De altfel, fetele au venit la Sala Olimpia îmbrăcate cu tricouri prin care au cerut sprijinul fanilor în playoff printr-un mesaj scris pe ambele feţe: „Împreună în play-off. Vă mulţumim!”. Tricourile au fost semnate de toate componentele lotului şi, înaintea startului meciului cu Neptun, au fost oferite suporterilor.

În pauza partidei, conducerea clubului i-a oferit o cupă celui mai fidel suporter al echipei de handbal feminin, Axinte Gherman, un fan care nu ratează niciun meci jucat de fete în Sala „Olimpia”.

CSM Ploieşti - CSU Neptun Constanţa 30-25 (15-13)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 400.

CSM Ploieşti: E. Şerban (o intervenţie), A. Dumitru (9 intervenţii) – Burtea Shutska (11 goluri), Toth (3), Ana Gherman (3), C. Preda (3), Chiricuţă (3, 2 din „7 metri”), Vlaskalic (3), O. Ionescu (2), Balaban (1), Vasilescu (1), I. Dinu, A. Dincu, Gărăcel, R. Ştefan. Antrenor: Goran Kurtes.

CSU Neptun: D. Petrescu, P. Vişan – A. Enescu (8 goluri, 4 din „7 metri”), A. Ivan (4), Ad. Stoian (4), Strahan (4, 2 din „7 metri”), Bărbos (4), P. Toma (1), Mărginean, Orşivschi. Antrenor: Ion Crăciun.

Arbitri: Cristian Băban şi Ionuţ Marta (Maramureş).

Observator FRH: Horaţiu Belu (Bucureşti).

Statisticile partidei

Aruncări „7 metri”: 3/1 ratată – 7/1 ratată.

Eliminări „2 minute”: 5 (C. Preda, Vlaskalic, Chiricuţă, I. Dinu, Toth) – 3 (A. Ivan, Ad. Stoian, Mărginean).