CSM Ploieşti s-a întors în campionat! Fetele antrenate de Goran Kurtes au obţinut, în sfârşit, o victorie în 2015, una extrem de importantă, în faţa vâlcencelor de la HCM.

Debutul partidei a fost însă unul dezastruos, oaspetele conducând cu 4-0 şi 6-1! Abia acum, gând gluma se îngroşase considerabil, CSM a început să joace, recuperând diferenţa până la pauză şi intrând în avantaj la vestiare, 13-11.

Pentru HCM trebuie că a fost de-a dreptul şocant. Vâlcencele au avut un singur moment în care s-au apropiat la un singăur gol, 16-15, după care CSM a controlat jocul. Ploieştencele au urcat tabela la 21-17 (min. 49), apoi, cu 4 minute înainte de final, meciul era rezolvat, 26-19. S-a terminat 26-22, pentru o victorie mare în lupta pentru play-off.

Duminică, echipa antrenată de Goran Kurtes va juca la Bucureşti, cu CSM, de la ora 10.00, apoi, joia viitoare, de la ora 17.00, partida de pe teren propriu, cu HC Dunărea Brăila.

CSM Ploieşti - HCM Râmnicu Vâlcea 26-22 (13-11)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti. Spectatori: 800.

CSM Ploieşti: E. Şerban (13 intervenţii), Ifrim (1) - Chiricuţă (5 goluri, 1 din „7 metri”), Vlaskalic (4), Shutska (4), Dincu (3), Toth (3), Sheiko (2), I. Dinu (2), Balaban (2), C. Preda (1), M. Roman, O. Ionescu, Ana Gherman, Ad. Vasilescu. Antrenor: Goran Kurtes.

HCM Rm. Vâlcea: Smedescu, Sântămărean - Ilina (6, 4 din „7 metri”), Vădineanu (3), Bădiţă (3), Luca Rouă (3), Adespi (2), A. Andrei (2), Predoi (2), Stoica (1), Cherăscu, Craiu, Chirilă. Antrenor: Dumitru Muşi.

Arbitri: Georgian Băducu şi Răzvan Voicu (ambii din Buzău).

Observator FRH: Rudolf Pankler (Cluj).

Statisticile meciului

Aruncări „7 metri”: 5/4 ratate - 5/1 ratată.

Eliminări „2 minute”: 7 (Dinu, Sheiko - 2, Vlaskalic - 2, Chiricuţă, Shutska) - 5 (Stoica - 3, Vădineanu, Chirilă).

Eliminare definitivă: Stoica.