CSM Ploieşti păstrează linia perfectă din acest sezon. Handbaliştii pregătiţi de Ion Nicolae şi Dragoş Dobrescu s-au impus şi pe terenul echipei care se afla pe primul loc, Politehnica Iaşi, după o pauză competiţională de aproape o lună. Cheia victoriei a fost faza defensivă pe care ploieştenii au jucat-o foarte bine şi cu ajutorul portarului Rotaru.

CSM a avut întâietate în prima repriză, a condus şi la patru goluri diferenţă (10-6), însă Poli a recuperat până la pauză, reuşind să păstreze speranţe mari pentru actul secund (12-14). De altfel, ieşenii au stat aproape şi chiar au reuşit să preia conducerea în minutul 43 (20-19).

Ploieştenii şi-au păstrat însă calmul, au acţionat organizat şi au făcut diferenţa: 29-25, final!

Politehnica Iaşi - CSM Ploieşti 25-29 (12-14)

Sala: Iaşi. Spectatori: 400.

Politehnica: Torică – Dumitrache (6 goluri), Dumitraş, Vulpe (1), Czari, Dîl (4), Negru (7). Au mai jucat: Pricop – Toma (1), Dimofte (4), Folescu (1), Zaharia (1). Antrenor: Florin Spiridon.

CSM Ploieşti: Rotaru (13 intervenţii) – Budui (3 goluri), Turcu (8), Macovei (1), Roman (4), Zamfir, Stăncioiu (2). Au mai evoluat: M. Dumitru (o intervenţie) – Hoinaru (7), Botezatu, Mihoci (2, 1 din „7 metri”), Cârstea (1), D. Sava şi Hodorogea (1, 1 din „7 metri”). Director tehnic: Ion Nicolae. Antrenor principal: Dragoş Dobrescu.

Arbitri: Adrian Nacu şi Adrian Rucoi (Mureş)

Statisticile meciului

Aruncări „7 metri”: 2/0 marcate - 5/2 marcate.

Eliminări „2 minute”: 3 (Negru - 2, Toma) - 5 (Botezatu, Zamfir, Mihoci - 2, Stăncioiu).

Sursa: csmploiesti.ro