În primul rând pentru că s-a calificat în optimile Cupei României. La Ploieşti, pe stadionul Ilie Oană, Fortuna a cam dat de pământ cu Dinamo în primele 90 de minute, scorul de 2-2, înregistrat la finalul acestora fiind unul mincinos. La scorul de 1-0, gol marcat de Cioinac, ex-Dinamo, Bogdan Chipirliu a avut şansa imensă de a face 2-0 pe tabelă pentru prahoveni, dar, scăpat singur cu portarul dinamovist, s-a pripit şi a ratat. Apoi, la scorul de 2-2, în minutul 88, Buhuşi, care încă de pe vremea când era pe la Petrolul arăta din plin că nu poate fi fotbalist de calitate, oricât s-ar încăpăţâna unii,  şi-a bătut joc, efectiv de o ocazie imensă, trimiţând paralel cu poarta o minge pe care, în mod normal, scria 3-2 pentru Fortuna, şi, implicit, calificare.

Ce a fost în prelungiri, când Dinamo s-a impus cu 5-2, aproape că nu mai contează în aceste condiţii. Băieţii de la Fortuna au avut calificarea în propriile mâini, au plătit pentru şansele uriaşe ratate şi pentru naivităţile din apărare. Este păcat, pentru că Dinamo, la Ploieşti, în 16-imile Cupei României, a jucat slab.