Asesoft a arătat şi în meciul cu Pinar că are toate motivele din lume să ţină capul sus, în ciuda înfrângerii. Băieţii lui Arnautovic nu au reuşit să dubleze succesul fabulos de la Moscova, dar au încercat şi au arătat că au potenţial pentru a evolua în a doua competiţie continetală. În ciuda înfrângerii, Asesoft a câştigat două dintre cele patru sferturi, dar a clacat în sfertul al doilea, atunci când s-a decis partida. Accidentarea lui Flowers, încă din primul sfert, a contribuit decisiv la stabilirea acestui rezultat, mulţi dintre jucătorii Asesoftului recunoscând după meci că nu au reuşit să depăşească mental momentul accidentării lui Flowers. În aceste condiţii, Pinar, care este o forţă la nivel continental, a profitat şi şi-a asigurat un avantaj liniştitor înaintea ultimului sfert. A fost 72-80, dar nu punctele din acest joc sunt cea mai mare pierdere, ci scoaterea din circuit a lui Flowers, jucător instrumental pentru Asesoft în acest sezon. Cu o victorie şi un eşec în faţa celor mai bune echipe din grupă, Asesoft trebuie să privească înainte cu multă încredere. Sunt argumente în acest sens şi echipa lui Dado va mai face puncte în grupa asta. Şi nu puţine!

CSU Asesoft: Adamovic (19p, 5x3), Szijarto (1rec), Flowers (2p, 2rec, 2pd), Dunn (13p, 3rec, 2pd), Burlacu (4rec, 3pd), Mohammed (8p, 3rec, 4pd, 1cap), Tica (14p, 5rec), Lee (3p, 2rec), Zekovic (11p, 5rec, 2pd, 1x3), Guţoaia (2p)
Echipa: 2p-48%, 3p-27%, FT-82%, 28rec, 14pd, 8mp, 10mc, 1cap

Pinar Karsiyaka: Hersek (11p, 9rec, 3pd, 1x3), Altintig (1rec, 2pd), Koc (2p, 3rec, 1cap), Dixon (25p, 3rec, 6pd, 5x3), Batista (17p, 11rec), Demir (2p, 4rec), Lyons (5p, 2rec), Diebler (12p, 3rec, 4x3), Senturk (6p, 5pd, 1x3)
Echipa: 2p-55%, 3p-48%, FT-79%, 39rec, 17pd, 18mp, 2mc, 1cap