Simona Halep (numărul 2 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale puternicului turneu de la Cincinnati, după ce a trecut de cehoaica Lucie Safarova, a 16-a favorită, cu scorul de 6-4, 7-5.

Prin această victorie, obţinută după aproape o oră şi jumătate de joc, Simona Halep a egalat performanţa obţinută anul trecut pe cimentul din Ohio, când a pierdut în faţa Serenei Williams în sferturile de finală.

În partida următoare, constănţeanca va încrucişa racheta cu rusoaica Maria Şarapova, a cincea favorită şi una din marile rivale ale Simonei. Aceasta a învins-o pe compatrioata sa, Anastasia Pavlyuchenkova, cu scorul de 6-4, 7-6 (2).

Maria Şarapova a învins-o pe Simona în două finale în acest an, la Madrid şi Roland Garros, iar scorul general în confruntările directe este de 4-0 pentru jucătoarea născută în Siberia.