Primul set a început bine pentru Halep, care a făcut break încă din ghemul 3. Din păcate, însă, Eugenie Bouchard a revenit imediat, a egalat şi s-a mers cap la cap către tie-break, Halep accidentându-se la glezna piciorului stând, încă de la scorul de 2-2.

În tie-break, Simona a avut 4-2, dar două puncte câştigate consecutiv de canadiancă, ambele cu ajutorul fileului, au scos-o din mână pe Simona, care a pierdut primul set, 6-7 (5).

A fost momentul cel mai important al meciului, pentru că Bouchard a profitat din plin de erorile Simonei din setul secund, pe fondul accentuării problemelor medicale ale româncei. S-a încheiat 7-6, 6-2 pentru Bouchard, care s-a impus abia la a şasea minge de meci. Simona a ratat şansa unei a doua finale consecutive de Grand Slam.