Preşedintele Klaus Iohannis a precizat marţi, după şedinţa CSAT, că nu există semnale potrivit cărora fenomenul migraţiei se va diminua, motiv pentru care Ministerul Afacerilor Interne trebuie să fie bine pregătit atât pentru cei care vor încerca să pătrundă ilegal în România, cât şi pentru cei care vor fi relocaţi în baza deciziei luate la nivel european.
„Am analizat un raport al MAI privind evoluţia fenomenului migraţiei, în special migraţia ilegală. Acest fenomen migraţionist - care s-a intensificat neaşteptat de mult în 2015 - nu mai este de mult ceva extraordinar, ci a devenit ceva cu ce trebuie să ne confruntăm zilnic. Şi acesta a fost mesajul meu pentru cei din MAI: să ieşim din paradigma că vorbim de o criză limitată în timp şi să ne pregătim să facem faţă acestei mişcări migraţioniste pentru mulţi ani de acum înainte”, a spus Klaus Iohannis, la finalul şedinţei CSAT.
Şeful statului a susţinut că nu există niciun indiciu potrivit căruia presiunea migraţionistă se va diminua.
„Avem date şi de la UE şi de la serviciile cu care colaborăm, nu există niciun indiciu că această presiune migraţionistă se va diminua. Avem în continuare, în special din Africa, semnale care trebuie să ne menţină în alertă, nu avem, din păcate, semnale pozitive în ceea ce priveşte războiul din Siria. Aşadar, ceea ce trebuie să facă MAI este să fie bine pregătit şi pentru cei care vor încerca ilegal să pătrundă pe teritoriul ţării noastre, dar şi pentru cei care vor fi relocaţi în baza deciziei care s-a luat la nivel european”, a conchis Klaus Iohannis.
Iohannis: Nu există semnale că fenomenul migraţiei se va diminua; MAI trebuie să fie bine pregătit
5 iulie 2017

Din aceeaşi categorie:
Ucraina: Victorie zdrobitoare a partidelor proeuropene
(27 octombrie 2014)
55 vizualizări
Timmermans: Nu există nicio legătură între MCV şi preşedinţia română a Consiliului UE
(21 aprilie 2017)
520 vizualizări
Lolek şi Bolek reloaded! Sau când Adrian şi Andrei se injură reciproc!
(14 octombrie 2016)
573 vizualizări
ACL: Băsescu ne acuză pe nedrept. E o dovadă de ipocrizie să ataci singurul front rămas în calea PSD
(15 august 2014)
42 vizualizări
Grindeanu: E inadmisibil să existe an de an crize multiple din cauza lipsei vaccinurilor. Situaţia nu poate fi tolerată
(28 aprilie 2017)
165 vizualizări
Moldova: Chiril Gaburici a fost desemnat premier
(15 februarie 2015)
148 vizualizări
Dragnea: În patru-cinci ani, PSD ar putea da un premier femeie
(29 august 2015)
478 vizualizări
Ponta: Dacă nu schimbăm imaginea de partid al baronilor locali, nu vom câştiga niciodată alegeri prezidenţiale
(28 noiembrie 2014)
51 vizualizări
Alegeri 2014: Românii votează şi în străinătate. Coadă la Chişinău
(2 noiembrie 2014)
86 vizualizări
PSD şi ALDE Ploieşti cer demisia primarului Adrian Dobre
(8 mai 2018)
990 vizualizări
Ponta: Din PSD eu şi domnul Geoană putem candida la preşedinţie
(8 martie 2014)
171 vizualizări
Antonescu îi dă replica lui Băsescu
(30 iunie 2013)
48 vizualizări
Dosarul Iohannis: ICCJ discută marţi dacă recursul ANI este admisibil
(25 noiembrie 2014)
99 vizualizări
Adrian Năstase,pe blog: Îl aştept pe Traian Băsescu la închisoare
(15 aprilie 2014)
161 vizualizări
Gimnasta Corina Ungureanu părăseşte PNL
(15 noiembrie 2014)
659 vizualizări
Liviu Dragnea, candidat UNIC la şefia PSD: Mi-aş fi dorit competiţie. / REACŢIILE lui Şerban Nicolae şi Daniel Savu
(30 septembrie 2015)
366 vizualizări
Antonescu: “Băsescu rămâne ilegitim, n-are bun simţ să tacă"
(5 iulie 2013 - Cristina IANCU)
101 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole