Opt candidaţi, între care doi parlamentari, decanul Baroului Dolj, fostul şef de cancelarie al prefectului şi un om de afaceri, s-au înscris în competiţia electorală pentru Primăria Craiovei, oraş administrat de Lia Olguţa Vasilescu până în urmă cu câteva luni, când a fost aleasă parlamentar, apoi a devenit ministru. Singura femeie candidat este Anişoara Stănculescu, din partea ALDE.
Până în 11 iunie, municipiul Craiova este administrat de primarul interimar Adrian Cosman, care a preluat funcţia pe 22 mai de la Mihail Genoiu, acesta demisionând din postul de consilier municipal şi implicit renunţând la conducerea interimară a Primăriei Craiova a doua zi după depunerea dosarului de candidatură pentru a intra în cursa electorală.
Mihail Genoiu este candidatul Partidului Social Democrat, deşi acesta a candidat la alegerile locale din iunie 2016 pe listele UNPR, în alianţă cu Partidul Social Democrat. El a preluat funcţia pe perioadă de interimat după ce Lia Olguţa Vasilescu a renunţat la Primăria Craiovei în favoarea unui post de deputat.
Senatorul Mario Ovidiu Oprea este liderul grupului PNL din Senat şi a fost desemnat de organizaţia liberală doljeană să candideze la funcţia de primar al Craiovei. El se află la a doua experienţă de acest fel după ce a candidat pentru funcţia de primar al Craiovei şi în anul 2000, din poziţia de preşedinte al PNL Craiova, clasându-se atunci pe locul al treilea.
Deputatul Adrian Prisnel este candidatul USR la Primăria Craiovei. El a intrat în politică în 2016, odată cu alegerile paramentare. Prisnel a început precampania electorală cu o gafă - pe toate materialele electorale împărţite în precampanie era menţionat că municipiul Craiova este cel mai mare oraş din zona geografică Muntenia.
ALDE Dolj a anunţat candidatul la funcţia de primar al Craiovei cu trei zile înainte de expirarea termenului limită pentru depunerea candidaturilor - Anişoara Stănculescu. Ea a intrat în cursa electorală din postura de director al Cancelariei prefectului judeţului Dolj, funcţie din care a demisionat a doua zi după anunţarea candidaturii sale. Anişoara Stănculescu este şi preşedintele ALDE Craiova.
Din partea Partidului Mişcarea Populară candidează Dumitru Călina. El este vicepreşedintele organizaţiei PMP Dolj, “întreprinzător individual şi supervizor cu asigurarea calităţii pentru echipamente destinate Centralei Nucleare de la Cernavodă”, aşa cum reiese din autodescrierea sa pe materialele electorale.
Sorin Preda-Nica s-a înscris în lupta electorală pentru funcţia de primar al Craiovei din partea Partidului Noua Românie. Sorin Preda Nica este vicepreşedinte al Partidului Noua Românie din 28 ianuarie 2017.
Decanul Baroului Dolj Lucian-Bernd Săuleanu candidează independent la funcţia de primar al municipiului Craiova. El a demisionat în luna aprilie din PNL Dolj după ce organizaţia a decis să meargă în algeri cu senatorul Mario Ovidiu Oprea.
Tot independent candidează şi omul de afaceri Emil Mladin, fost consilier municipal din partea ALDE, acesta bazându-se pe sprijinul organizaţiei doljene a PNŢCD şi Uniunii Populare Social Creştine (UPSC).
Lia Olguţa Vasilescu a demisionat, în 4 ianuarie 2017, din funcţia de primar al Craiovei, după ce a câştigat un mandat de deputat la alegerile din 11 decembrie 2016 şi a fost numită ministru al Muncii, postul de primar fiind incompatibil cu noul statut.
Opt candidaţi, între care o femeie, pentru Primăria Craiova pe postul lăsat liber de Lia Olguţa Vasilescu
27 mai 2017




Din aceeaşi categorie:
Codul insolvenţei a fost aprobat cu scandal
(15 aprilie 2014)
90 vizualizări
PRU Ploieşti şi-a desemnat candidatul pentru funcţia de primar. Vezi cine este!
(1 aprilie 2016)
696 vizualizări
Antonescu:"Înţeleg din declaraţiile premierului că renunţă la condiţie.Nu avem motiv să nu mergem mai departe"
(15 februarie 2014)
1146 vizualizări
Mia s-a transformat în doar 30! Câţi membri pleacă din PSD Ploieşti
(9 noiembrie 2016)
643 vizualizări
E oficial. A început sezonul migraţiei… politice
(2 septembrie 2014)
101 vizualizări
CUPA ROMÂNIEI Care va fi adversarul Petrolului. Programul complet al „optimilor”
(30 septembrie 2019)
118 vizualizări
Părerea lui Adrian Năstase despre traficul infernal de pe DN1
(4 ianuarie 2015)
175 vizualizări
Ponta: CSAT va decide cota de refugiaţi, România nu poate primi mai mult de 1.500
(7 septembrie 2015)
57 vizualizări
Senatorul Volosevici la DNA Ploieşti. Are calitatea de suspect!
(24 martie 2016)
868 vizualizări
Guvernul Dăncilă a fost demis la moţiunea de cenzură, cu 238 de voturi „pentru”.
(10 octombrie 2019)
59 vizualizări
MAE: Romanii din Noua Zeelanda voteaza primii, cei de pe coasta de Vest a SUA - ultimii
(2 noiembrie 2014)
79 vizualizări
MRU vrea să fie preşedinte!
(8 octombrie 2013)
47 vizualizări
Tinerii social-democraţi prahoveni, alături de copiii din centrele de plasament
(17 mai 2018)
813 vizualizări
Andrei Gerea a depus jurământul de ministru, în absenţa lui Crin Antonescu
(16 octombrie 2013)
78 vizualizări
Liberalii pierd un viceprimar şi doi consilieri la Păuleşti
(5 august 2014)
455 vizualizări
Primarul Marian Vanghelie, arestat preventiv în dosarul de corupţie
(14 martie 2015)
158 vizualizări
Savu se laudă că l-a trimis pe Rebega la Bruxelles
(27 mai 2014 - Cristina IANCU)
438 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Paştele, cea mai mare sărbătoare a creştinătăţii. Ce semnificaţie are Învierea Domnului
Publicat la data de 20 aprilie 2025
-
Joia Mare - tradiţii şi obiceiuri
Publicat la data de 17 aprilie 2025
-
Ce semnificaţii are Vinerea Mare, ziua răstignirii Mântuitorului
Publicat la data de 18 aprilie 2025
-
Ce nu se ştie despe puterile lumânărilor din Joia Mare
Publicat la data de 17 aprilie 2025
-
Începe Săptămâna Mare, cu slujbe şi obiceiuri în fiecare zi
Publicat la data de 14 aprilie 2025
-
Ce nu ai voie să faci în Marţea Albă, în a treia zi de Paşte!
Publicat la data de 22 aprilie 2025
-
Creştinii celebrează Floriile, care deschid perioada sărbătorilor de Paşte. Peste 1,3 milioane de români îşi serbează onomastica
Publicat la data de 13 aprilie 2025
-
De ce nu este bine să mănânci urzici şi oţet în Săptămâna Mare. Semnificaţia nebănuită pe care o au aceste alimente
Publicat la data de 14 aprilie 2025
-
Superstiţii de Sfântul Gheorghe. Ce este interzis să faci azi, nu ai voie sub nicio formă
Publicat la data de 23 aprilie 2025
-
Marţea albă, a treia zi de Paşte. Ce trebuie să faci cu ouăle sparte rămase
Publicat la data de 22 aprilie 2025