Partidul Forţa Naţională şi Partidul România Unită au hotărât, în urma reuniunii de sâmbătă, de la Târgu Mureş, să se unească într-un pol naţionalist, urmând ca în perioada următoare să fie schiţată platforma politică şi data Congresului, a anunţat europarlamentarul Laurenţiu Rebega, într-o conferinţă de presă.
'Trăiesc un moment de emoţie şi bucurie pentru că asistăm poate la un moment istoric în istoria post decembristă a României, când două partide cu doctrină naţionalistă hotărăsc să se unească şi hotărăsc să formeze un singur pol naţionalist, un singur pol al patrioţilor, care să redea ceea ce i-a lipsit României de-a lungul celor 27 de ani, decizia de a hotărî pentru proprii cetăţeni. Suntem într-un moment de cotitură nu numai la nivel naţional, dar şi la nivel internaţional, rezultatele alegerilor din Olanda ne credibilizează şi ne obligă în acelaşi timp, pentru că naţionaliştii de acolo au obţinut 33%, sunt printre puţinele partide care au crescut în sondaje. Pe de altă parte este important că astăzi, la Târgu Mureş, am avut şansa de a începe o nouă istorie cu două partide — va deveni un singur partid în curând, la Congresul pe care cele două partide au hotărât să îl organizeze cât de curând. Doresc astfel să arătăm că naţionalismul în România, un naţionalism moderat, civic, nu etnic, unde toate etniile care sunt parte integrantă din România, vor contribui la dezvoltarea statului naţional român, pentru îmbunătăţirea traiului de zi cu zi a tuturor cetăţenilor', a declarat Laurenţiu Rebega.
Acesta a spus că se doreşte ca în polul naţionalist să fie cooptate şi alte formaţiuni politice, iar în viitorul apropiat va fi schiţată o platformă-program care să arate care sunt punctele care ghidează cele două formaţiuni. El a afirmat că accentul va fi pus pe respectul de care România trebuie să se bucure în Uniunea Europeană.
'Nu mai vreau să fiu apreciat la Bruxelles, ci să fiu respectat. Este momentul în care România are obligaţia să arate că este membră cu drepturi depline a Uniunii Europene, nu are nimeni dreptul să ne impună lucruri pe care noi, ca stat, nu le dorim (...) Acesta este lucrul care ne-a unit, lucrul care ne face să devenim din ce în ce mai puternici, lucru care ne-a făcut demult să realizăm că idealurile noastre sunt comune şi că ne dorim acelaşi lucru. Suntem în discuţii şi cu alte partide care şi-au arătat interesul şi intenţia de a ni se alătura şi de a forma un singur pol naţionalist. Cred că cât de curând vom finaliza discuţiile', a precizat Rebega.
Acesta a subliniat că se poartă discuţii cu toate partidele care au reprezentat în ultimii 27 de ani ideea de naţionalism şi naţional în România, care au în doctrină susţinerea independenţei şi suveranităţii, precum şi ideea de ortodoxism, nominalizând Partidul România Mare, Uniunea Vatra Românească, PUNR, Alianţa Noastră.
Rebega a mai spus că în final va exista un singur partid şi că cel târziu până în luna iulie va fi organizat Congresul de unire a partidelor naţionale.
Rebega: Partidul Forţa Naţională şi Partidul România Unită au hotărât să se unească într-un pol naţionalist
19 martie 2017
- citeşte totul despre:
- pru,
- forta nationala,
- rebega,
- pol,
- nationalist,
- platforma,
- congres



Din aceeaşi categorie:
Comisia Europeana intervine in scandalul alocatiilor pentru copii din Austria
(8 ianuarie 2019)
31 vizualizări
Disensiuni în PNL Prahova!
(30 mai 2014 - Cristina IANCU)
521 vizualizări
Iohannis: Congresul extraordinar al PNL pentru fuziunea cu PDL va avea loc pe 26 iulie
(15 iulie 2014)
303 vizualizări
Premierul Mihai Tudose a demisionat
(15 ianuarie 2018)
215 vizualizări
Cîţu: Cererea de revocare a ministrului Nazare a fost trimisă la Cotroceni. Nazare a refuzat să îşi dea demisia
(8 iulie 2021)
48 vizualizări
Guvernul a sesizat Curtea Constituţională, în legătură cu refuzul preşedintelui de a numi miniştrii interimari.
(5 septembrie 2019)
45 vizualizări
Iohannis: Solicit DEMISIA premierului. Ponta: NU DEMISIONEZ
(5 iunie 2015)
211 vizualizări
Un senator cere votarea legii pentru castrarea chimică a violatorilor
(21 iulie 2015)
144 vizualizări
Congresul PSD a adoptat mai multe modificări la Statut, printre care restrângerea componenţei BPN
(18 octombrie 2015)
456 vizualizări
Preşedintele Iohannis vizitează ICCJ
(18 februarie 2015)
46 vizualizări
ANI nu a constatat avere nejustificată în cazul Monicăi Iacob Ridzi
(2 martie 2015)
132 vizualizări
PSD îşi cumpără,în rate, sediul central din Kiseleff
(5 noiembrie 2013)
82 vizualizări
PNL Prahova acuzat de PSD Prahova că a cerut respectarea legii!
(14 mai 2014)
185 vizualizări
Iohannis: Vreau să câştig Preşedinţia României, îl pot bate pe Ponta
(6 august 2014)
407 vizualizări
Firea: Rectificarea va aduce mai mulţi bani la Sănătate şi Educaţie
(29 septembrie 2014)
42 vizualizări
Bogdan Toader despre lista PSD pentru alegerile parlamentare
(13 octombrie 2016)
549 vizualizări
PNL (sau mai bine spus PDL) rămâne fără consilieri locali la Ploieşti!
(3 iunie 2016)
215 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole