Suprize de proporţii în Raportul MCV pentru România. Pentru prima oară în ultimii 10 ani, experţii susţin că ţara noastră a făcut reforme ”ireversibile”.
Potrivit RFI, recomandările merg în direcţia ridicării monitorizării şi vizează patru direcţii: combaterea corupţiei la nivel înalt şi a micii corupţii, reforma justiţiei şi buna funcţionare a Agenţiei Naţionale de Integritate.
Totodată, RFI susţine că preşedintele Comisiei Europene ar dori ridicarea MCV-ului până la plecarea sa de la Bruxelles, în octombrie 2019.
Comisia Europeană a publicat miercuri, la Bruxelles, cel mai recent raport elaborat în cadrul Mecanismului de Cooperare şi Verificare (MCV) privind România, în care executivul comunitar face un bilanţ al măsurilor întreprinse de ţara noastră în ceea ce priveşte reforma sistemului judiciar şi lupta împotriva corupţiei, al realizărilor, al provocărilor nedepăşite încă şi al acţiunilor care sunt în continuare necesare pentru încheierea monitorizării în cadrul MCV, potrivit unui comunicat de presă al executivului european, potrivit agerpres.ro.
Documentul relevă că rapoartele privind MCV elaborate în 2014, 2015 şi 2016 au evidenţiat o tendinţă pozitivă şi un bilanţ care indicau progrese importante şi sporirea caracterului ireversibil al reformei, tendinţă confirmată în raportul din 2017, când se înregistrează în continuare un bilanţ solid al instituţiilor judiciare şi un impuls puternic imprimat de guvernele succesive pentru a consolida măsurile de prevenire a corupţiei.
O analiză retrospectivă a celor 10 ani de la instituirea MCV arată că, în pofida unor perioade în care reformele şi-au încetinit ritmul şi au fost puse sub semnul întrebării, România a înregistrat progrese majore în direcţia îndeplinirii obiectivelor de referinţă ale MCV. De asemenea, Comisia Europeană consideră că nu ar trebui să se stabilească o legătură între MCV şi alte domenii ale dreptului UE.
Următorul raport elaborat în cadrul MCV va fi prezentat la sfârşitul anului în curs.
”În cei 10 ani care au trecut de când România este membră a Uniunii Europene şi a întreprins reformele din cadrul MCV, aceasta a făcut progrese majore. Tendinţa pozitivă constatată în ultimii trei ani de a lupta împotriva corupţiei şi de a apăra independenţa sistemului judiciar a continuat şi în ultimul an. Dinamica creată până în prezent permite reorientarea eforturilor către principalele măsuri care mai trebuie luate pentru îndeplinirea obiectivelor MCV şi, în consecinţă, pentru încheierea acestui proces important în timpul mandatului actualei Comisii, în conformitate cu obiectivul stabilit de preşedintele (Jean-Claude) Juncker. Viteza acestui proces depinde de rapiditatea cu care autorităţile române pot întreprinde, într-un mod ireversibil, măsurile rămase, astfel încât să nu pună sub semnul întrebării progresele înregistrate până în prezent. Sper că în 2017 vom vedea celeritatea, determinarea şi garanţiile interne necesare pentru a duce la bun sfârşit reformele necesare şi pentru a asigura ireversibilitatea rezultatelor”, a declarat prim-vicepreşedintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, referitor la raportul MCV publicat miercuri.
România nu scapă de MCV. Ce spune Comisia Europeană în raport
25 ianuarie 2017

Din aceeaşi categorie:
Băsescu: Nominalizările făcute de Victor Ponta la Cultură şi Buget sunt nepotrivite
(1 august 2014)
49 vizualizări
Rusia ar fi ameninţat R. Moldova şi foste state sovietice să nu voteze rezoluţia ONU
(29 martie 2014)
55 vizualizări
Comisia de Cod electoral: Un partid poate fi înfiinţat cu trei membri
(25 februarie 2015)
332 vizualizări
Crin Antonescu: Victor Ponta înlocuieşte guvernul USL cu un guvern USD
(19 februarie 2014)
365 vizualizări
Un independent pentru Consiliul Local Ploieşti
(27 aprilie 2016)
519 vizualizări
PNL deschide o carte de condoleanţe în memoria lui Mircea Ionescu Quintus
(17 septembrie 2017)
346 vizualizări
Marcel Ciolacu, despre o guvernare PNL-PSD, pe model german: Este exclus în acest moment
(10 septembrie 2021)
140 vizualizări
E linişte la PSD Prahova!
(4 august 2015 - Cristina IANCU)
297 vizualizări
Traian Băsescu, huiduit la ceremoniile dedicate Zilei Armatei
(26 octombrie 2014)
78 vizualizări
Preşedintele CJ Ialomiţa, reţinut de procurorii DNA. În acelaşi dosar, Liviu Muşat, preşedintele ADR Sud Muntenia, sub controlul judiciar
(11 februarie 2015)
177 vizualizări
Comisia Juncker, aprobată de PE
(22 octombrie 2014)
43 vizualizări
A murit Radu Câmpeanu, primul preşedinte PNL de după Revoluţie
(20 octombrie 2016)
732 vizualizări
Forţele speciale germane sunt gata să intervină în estul Ucrainei
(30 aprilie 2014)
421 vizualizări
Tăriceanu cere de la Orban două locuri eligibile de parlamentar, pentru el şi Chiţoiu, în schimbul fuziunii cu PNL
(4 decembrie 2019)
299 vizualizări
Crin Antonescu: Cota unică rămâne 16%
(24 octombrie 2013)
54 vizualizări
Ponta nu-i mai răspunde la telefon lui Băsescu
(21 august 2013)
57 vizualizări
Cosma: "Aceasta va fi ultima mea acţiune politică"
(27 februarie 2016)
523 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole