Preşedintele Italiei, Sergio Mattarella a afirmat, luni, la Roma, în cadrul întrevederii cu preşedintele României, Klaus Iohannis, că a venit momentul ca România să fie parte a Schengen, Iohannis lansând invitaţia omologului său italian de a vizita România, iar Mattarella spunând că îi va da curs, informează MEDIAFAX.
Preşedintele Klaus Iohannis a discutat cu preşedintele italian Sergio Mattarella, în cadrul vizitei oficiale pe care o desfăşoară la Roma, despre tema aderării României la spaţiul Schengen, prilej cu care preşedintele Mattarella a reiterat sprijinul său şi al guvernului italian pentru acest obiectiv al României.
"A venit momentul ca România să fie parte a Schengen", a declarat preşedintele italian, potrivit unui comunicat de presă al Administraţiei Prezidenţiale.
În contextul agendei europene actuale, referindu-se la problematica relaţiilor externe ale UE, Klaus Iohannis a menţionat importanţa asigurării unei perspective europene pentru Republica Moldova, Summitul de la Riga din luna mai reprezentând un moment - cheie în acest sens.
La rândul său, preşedintele Mattarella a dat asigurări că Italia va susţine abordarea României privind sprijinirea Republicii Moldova.
Sergio Mattarella a mulţumit României pentru poziţia avută în cadrul Consiliul European extraordinar de săptămâna trecut de la Bruxelles, pe tema migraţiei, spunând că ţara noastră a fost unul dintre statele care au dat dovadă de cea mai mare sensibilitate pentru această problematică.
Au mai fost trecute în revistă subiecte de pe agenda internaţională precum situaţia din Libia şi intensificarea fenomenului terorismului internaţional.
Cei doi preşedinţi ai convenit să aibă un dialog susţinut pe perioada mandatelor lor. În acest context, preşedintele Klaus Iohannis a lansat invitaţia omologului italian de a vizita România. Preşedintele Mattarella a mulţumit pentru invitaţie, arătând ca îi va da "curs cu mare bucurie".
Preşedintele Sergio Mattarella a ţinut să precizeze în mod deosebit contribuţia însemnată a românilor din Italia la dezvoltarea economică a ţării.
La rândul său, preşedintele Iohannis a mulţumit omologului său pentru susţinerea acordată de autorităţile italiene integrării comunităţii româneşti în societatea italiană. "Comunitatea românească în Italia este la fel de importantă atât pentru Italia, cât şi pentru România", a subliniat preşedintele Iohannis.
Preşedintele Italiei: A venit momentul ca România să fie parte a Schengen
28 aprilie 2015

Din aceeaşi categorie:
Auraş Dragomir revine în sânul PPDD
(30 iulie 2013 - Cristina IANCU)
185 vizualizări
Ludovic Orban promite război PDL-ului
(22 decembrie 2014)
227 vizualizări
Remember! Un primar prahovean se plânge că este sabotat de Adrian Dobre
(17 mai 2016)
594 vizualizări
EBA a demisionat din PDL, prin...SMS
(24 martie 2014)
223 vizualizări
Liber la exprimare, chiar şi din închisoare
(16 februarie 2015)
223 vizualizări
Geoană consideră că nu mai e loc de coabitare cu Băsescu
(15 august 2013)
47 vizualizări
CC discută sesizarea PNL privind hotărârea Senatului în cazul Şova
(6 mai 2015)
200 vizualizări
Iohannis despre europarlamentare: Va fi absenteism pronunţat, oamenii nu înţeleg mare lucru
(3 aprilie 2014)
112 vizualizări
Alianta PSD-UNPR-PC a fost înregistrată la BEC
(5 martie 2014)
117 vizualizări
Americanii îşi aleg preşedintele
(8 noiembrie 2016)
64 vizualizări
Demisii în PNL Prahova
(21 iunie 2014 - Alex POLICALĂ)
463 vizualizări
Război total în coaliţie. Se regândesc alianţele pentru debarcarea guvernului Cîţu
(3 septembrie 2021)
31 vizualizări
Dragnea: Până mâine seară vom lua o decizie. Nu voi ezita să cer suspendarea
(27 decembrie 2016)
138 vizualizări
Opt candidaţi, între care o femeie, pentru Primăria Craiova pe postul lăsat liber de Lia Olguţa Vasilescu
(27 mai 2017)
363 vizualizări
PNL şi PDL se reunesc sâmbătă în congres comun pentru fuziune
(25 iulie 2014)
119 vizualizări
Andrei Volosevici, o demisie mult aşteptată!
(31 ianuarie 2014 - Cristina IANCU)
1374 vizualizări
În prima jumătate a campaniei, ACL a primit cele mai multe donaţii, fiind urmată de PSD-UNPR-PC
(20 octombrie 2014)
184 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole