Preşedintele PNL, Klaus Iohannis, a susţinut, sâmbătă, la Congresul pentru fuziunea PNL-PDL, că îşi doreşte ca demnitatea de şef al statului să presupună mai multă sobrietate, menţionând că vrea "mai puţin spectacol şi mai puţină gălăgie", deoarece "spectacolul steril" nu produce rezultate.
"S-a spus adesea că trăim într-o ţară în care interesul pentru spectacol este mai mare decât interesul pentru normalitate. Nu cred că este adevărat. Politica trebuie să producă rezultate, nu un spectacol steril. Pe cetăţeanul simplu sunt convins că îl interesează siguranţa, ordinea, performanţa în administraţie, învăţământ sau în sănătate. Este de datoria noastră, a marelui partid al dreptei, să facem din România un stat modern, bazat pe un model liberal de dezvoltare. Acest lucru este posibil dacă ne îndeplinim obiectivele strategice, anume de a câştiga preşedinţia României şi de a asigura un ciclu de guvernare pe zece ani", a afirmat Iohannis.
Liderul PNL a apreciat că şeful statului "trebuie să fie un model de onestitate, echilibru şi bună credinţă".
"Îmi doresc ca valorile să fie respectate. Nu mai vreau că intelectualii din ţara mea să fie umiliţi şi sfidaţi. Ei sunt armatura spirituală, sunt sufletul unei naţiuni. Nu mai vreau ca diversele categorii sociale şi profesionale să fie puse pe picior de război, să fie instigate una împotriva celeilalte (...) Vreau mai puţin spectacol, mai puţină gălăgie şi, mai ales, cred că este nevoie de mai multă sobrietate în exercitarea funcţiei de preşedinte", a susţinut Iohannis.
El a mai afirmat că îşi doreşte că România să fie un partener care să discute la nivel de egalitate cu toate statele europene.
Iohannis a declarat şi că noul PNL este în mod fundamental diferit de PSD, în special în ceea ce priveşte independenţa Justiţiei.
"De stânga politică ne diferenţiază cel mai mult tema independenţei Justiţiei. În timp ce, la nivel declarativ, stânga clamează independenţa Justiţiei, aceeaşi stângă votează necondiţionat pentru menţinerea imunităţii celor urmăriţi penal. Noi, dreapta unită, ne plasăm, în mod necondiţionat, de partea statului de drept", a mai spus preşedintele PNL.
Iohannis: Vreau mai puţină gălăgie şi mai multă sobrietate
27 iulie 2014



Din aceeaşi categorie:
Consilierii social democraţi ploieşteni doresc subvenţii reale pentru cei cu adevărat nevoiaşi
(31 octombrie 2015)
52 vizualizări
"Victor Ponta a trădat Antena 3"
(9 august 2014)
188 vizualizări
ACL Prahova reclamă presiunile PSD asupra primarilor
(28 august 2014 - Cristina IANCU)
555 vizualizări
A venit Udrea pentru a-l scoate în lume pe Andrei Volosevici
(12 aprilie 2014 - Alex POLICALĂ)
461 vizualizări
MAE: Romanii din Noua Zeelanda voteaza primii, cei de pe coasta de Vest a SUA - ultimii
(2 noiembrie 2014)
79 vizualizări
Senatorul Savu cere demisia ministrului Justiţiei, prahoveanul Robert Cazanciuc!
(9 iunie 2015)
382 vizualizări
Dorin Cocoş, Gabi Sandu şi Dumitru Nicolae admit acuzaţiile procurorilor
(21 februarie 2015)
247 vizualizări
Merkel: Românii sunt bine primiţi în Germania, dar nu pot primi prestaţii sociale cei care nu muncesc
(8 ianuarie 2016)
192 vizualizări
Crin Antonescu: „Trebuie să sprijinim elitele şi să le promovăm
(3 noiembrie 2013 - Cristina IANCU)
164 vizualizări
ICCJ judecă luni cererea de schimbare a termenului din dosarul de incompatibilitate al lui Iohannis
(27 octombrie 2014)
61 vizualizări
Oameni noi printre noi ! Primarul USR dintr-un mare oras al Romaniei a declarat in fals studiile absolvite, desi a fost exmatriculat !
(9 noiembrie 2020)
218 vizualizări
Alina Gorghiu, audiată ca martor în dosarul lui Mihail Vlasov
(7 martie 2016)
227 vizualizări
Alina Gorghiu, asul din mâneca lui Iohannis pentru şefia PNL
(17 decembrie 2014)
438 vizualizări
PSD Ploieşti nu schimbă strategia pentru alegerile locale
(6 aprilie 2016)
351 vizualizări
PSD va depune un proiect care prevede eliminarea a 102 taxe nefiscale de la 1 ianuarie, printre care taxa radio-TV
(10 octombrie 2016)
394 vizualizări
PNL iniţiază o lege prin care hipermagazinele să fie închise duminica şi de Sărbătorile legale
(9 mai 2015)
304 vizualizări
Un nou conflict Iohannis-PSD. Legea prin care ziua de 4 iunie devine „Ziua Tratatului de la Trianon”, trimisă la CCR
(5 iunie 2020)
174 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole